СЕЛО КОЕ ГО ВООДУШЕВИ СВЕТОТ: ТИЕ ЖИВЕАТ ВО КРУГОВИ, СÈ ЗАРАДИ ЕДНА ИДЕЈА

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Постојат многу урбани места во светот кои се толку неверојатно планирани што ги оставаат луѓето без зборови. Со помош на сателитски фотографии имаме можност да видиме колку внимателно се поставуваат некои згради.

Една таква привлечност е Брондби Хабиби, попознат како „Градот градина“ кој се наоѓа во близина на Копенхаген во Данска.

Овој градски „градинарски град“ е направен во кругови: куќите имаат голем двор, но и „излез“ во заеднички круг, споделен со куќите на соседот. Жителите на овој град имаат можност да вежбаат градинарство, но и да уживаат во природата и спокојството.

https://www.instagram.com/p/B8RfVSdo1uE/?utm_source=ig_web_copy_link

Идејата за „град на паркови и градини“ се појави во 1964 година, кога архитектот, Ерик Мигинд, беше одобрен за неговиот проект да се спроведе во Општина Брондби. Потоа почнаа да се формираат волшебни кругови.

Архитектот имал само една цел: комуникација меѓу луѓето.

https://www.instagram.com/p/B8RfVSdo1uE/?utm_source=ig_web_copy_link

Градот на градините се состои од 12 кругови со парцели, т.е. градини. Градините можат да се изнајмуваат по 150 американски долари месечно, а во нив луѓето можат да живеат / ги изнајмуваат, само за 6 месеци годишно.

Целта на ова место е да се имитира шемата на данските села од 18 век, каде луѓето би го користеле ова место за да се дружат и да комуницираат со соседите, но и да се поврзат со природата. За да се овозможи приватност, секоја парцела е исечена со жива ограда.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести