СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм. Селото датира од 1700-тите години кога докторот Самуел Скраг открил извор на вода во Сатра и го купил околното земјиште. Потоа изградил бунар, куќа со извори, болница и црква.

Тоа било во времето кога растела популарноста на природните извори, бидејќи се сметало дека пиењето и миењето со висококвалитетна вода има големи придобивки за здравјето.

Гостите биле повикувани да пијат вода секој ден. Понудени биле топли или студени бањи, бидејќи се верувало дека помагаат за емоционален баланс.

Потоа во околу 1740-та година земјиштето го купил бискуп од градот Вастерас, кој неколку години подоцна го препуштил на универзитетот Успала, еден од најдобрите универзитети во земјата.

Во 2002-ра година универзитетот го продал земјиштето на Сатру Брун групата од 16 локални претприемачи, а селото од тогаш се води како место за спа-туризам. Во селото еден од изворите има добиено најмногу награди за чистота во Шведска.

Сатра Брун и сите недвижнини се регистрирани како д.о.о, што значи дека нема ограничувања за странски купувачи.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести