СЕЛФИ ВО ВСЕЛЕНАТА: Астронаутка на NASA го направи најегзотичното селфи на светот

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Астронаутката на NASA, Џесика Меир, го направи веројатно најегзотичното селфи на светот, и го сподели со следбениците на својот профил на Твитер.

Меир од септември 2019 година е дел од екипажот на Меѓународната вселенска станица, а во јануари тргнала на дури две „прошетки“ во вселената. Додека лебдела во вселената, успеала да направи и неколку фотографири, и на оние кои останале на Земјата да им го приближи светот надвор од светот. Во твитот пишува дека користела Nikon D5 со леќа од 28мм, кој се наоѓа во заштитна кутија. Една од фотографиите е направена во традиционален селфи стил, бидејќи Меир ја насочила камерата директно кон своето лице, додека на стаклото на нејзината кацига се гледа и Земјата. На втората фотографија е нејзиниот одраз во сончевиот панел на станицата, кој во таа прилика ја користела како огледало.

Оваа астронаутка сепак не е прва која направила селфи во вселената, бидејќи тоа го направил Буз Алдрин уште во далечната 1966 година, за време на мисијата Gemini 12. Иако поминаа повеќе од 50 години од првото „селфи“ во вселената, сепак е тешко да се замисли подобра околина за фотографирање, па еве причини за вселенски туризам.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести