СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ УТРЕ ВО БРИСЕЛ: Македонската дијаспора ќе протестира во Брисел, ќе ги поддржи и европратеничката Маријана Петир!

Поврзано

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач...

29 зaбoлeни со кoрoнaвиpyc и лицa во изoлaцијa гласаат во Прилеп

И во Прилеп денеска гласаат заболените лица од корона и тие во изолација. Дваесет и девет лица имаат право...

(Видео) Забpaнетата македонска историја

Ова е спот од песната “Налеј налеј” која се користи во првата епизода на играната македонска серија “Македонија” која...
- Advertisement -

Македонските заедници во Германија, Швајцарија, Данска, Австрија, Франција, Италија, Австрија, Шведска, Холандија, Луксембург и Белгија за утре, организираат голем Семакедонски протест во Брисел, Белгија, на Плоштадот Square de Meeus, со почеток во 15 часот. Семакедонскиот протест ќе продолжи пред седиштето на Европската Комисија

Македонците во Европа бараат: Безусловен крај на разговорите за промена на името на државата и идентитетот на нацијата; Безусловно продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија; Отфрлање на Законот за употреба на јазиците; Поништување на Договорот Заев-Борисов; Помилување на сите притворени и затворени во врска со настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година.

Пред протестот претставници на Македонската дијаспора во Европа имаа средба со европратеничката Маријана Петир, која изрази поддршка за утрешниот протест, а најави дека најверојатно и таа ќе присуствува на скверот „Де Меус“ за да протестира заедно со Македонците.

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација! – велат организаторите на утрешниот семакедонски протест.

Од Семакедонскиот протест ќе биде упатена Резолуција до Европската Комисија со барање за крај на притисоците од ЕУ и НАТО за промена на името на државата и идентитетот на нацијата.

Македонците во Европа отфрлаат референдум, ратификација на меѓународен договор и промена на Уставот со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

Latest News

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач...

29 зaбoлeни со кoрoнaвиpyc и лицa во изoлaцијa гласаат во Прилеп

И во Прилеп денеска гласаат заболените лица од корона и тие во изолација. Дваесет и девет лица имаат право да гласаат и да го...

(Видео) Забpaнетата македонска историја

Ова е спот од песната “Налеј налеј” која се користи во првата епизода на играната македонска серија “Македонија” која почна да се снима во...

Голема тpaгeдијa – Пoчинa и ќерката на Нелсон Мандела

Ќерката на Нелсон Мандела, Зинѕи почина на 57 години, утрово во болница во Јоханесбург. Во овој миг таа ја извршуваше функцијата амбасадор на Јужна...

19 години затвop за девојката на која и се cyдеше за yбиcтвото на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо – Пино, судот ја прогласи за виновна и ја осуди на затворска...

More Articles Like This