СЕНАТОТ МУ ГО ОДЗEДE ИМУHИTEТОТ НА САЛВИНИ: Ќе го извeдaт пред cyд заради мигpaнтите

Поврзано

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени...

Руски paзузнавач ја открива позадината на пpoтестите во САД

Рускиот paзузнавач и пензиониран полковник на Службата за надворешно paзузнавање, Андреј Безруков, смета дека масовните немири во Соединетите држави...
- Advertisement -

Италијанските сенатори денеска изгласаа укинување на имунитетот на поранешниот министер за внатрешни работи Матео Салвини, со што се отвора можност за негово судење, кое би значело крај на неговата кариера поради обвинувањата дека минатата година задржал мигранти на спасувачки брод во близина на брегот на Сицилија, објави Би Би Си.

Резултатите од гласањето се очекува да бидат објавени подоцна денеска, но засега е познато дека мнозинството сенатори се изјасниле за укинување на правната заштита на Салвини.

Одлуката на Сенатот ќе им овозможи на судиите на Сицилија да покренат обвинение против Салвини, бидејќи минатиот јули одби да им дозволи на група мигранти да излезат од брод на италијанско тло, додека чекал согласност од други европски држави да ги прифатат.

Доколку биде осуден, Салвини, кој во тој период ја извршуваше функцијата министер за внатрешни работи, може да се соочи со затворска казна од 15 години.

Иако му бил речиси познат резултатот од гласањето во Парламентот, Салвини сепак побара да му биде укинат имунитетот и да му се суди за, како што наведува, дека е „одбрана на Италија од илегалните мигранти кои се виновни за криминалот и за одземањето на работните места од Италијанците“.

– Одлучив против своите интереси … да заминам на суд и да се надевам на непристрасност на судството. За разлика од оние кои бегаат, јас не бегам и смирено ќе ја чекам пресудата, прво на судот, а потоа и на италијанскиот народ кога ќе гласа, истакна Салвини пред новинарите.

Во текот на 14-месечниот министерски мандат Салвини постојано спречуваше влез на мигрантите во Италија, ги попречуваше активностите на спасувачките бродови и им се закануваше со казни на хуманитарните организации.

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This