May 16, 2021, 9:08 am

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Поврзано

- Advertisement -

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно.

По земјотресот со јачина од 3,2 степени по Рихтер, кој денеска е регистриран во Јадранското море, а го почувствувале жителите на хрватските острови Корчула и Вис, имаше и два послаби потреси во Грција и Бугарија, објави Европско – медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Земјотрес со јачина од 2,6 степени по Рихтерова скала ја стресе Бугарија. Епицентарот бил на 19 километри северно од градот Гоце Делчев.

Вчера имаше земјотреси во Хрватска и БиХ. Деновиве имаше земјотрес близу Гостивар.

Latest News

Дневен xopockoп за 16. мај 2021 година

Дневен хороскоп за недела, 16. мај 2021 година. Бик 21.4- 20.5. Љубов Ви претстои играње игри во кои вие глумите. Пресечете го...

More Articles Like This