January 24, 2021, 11:02 am

Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена во кревет

Поврзано

Меркел се зakани: Ако ЕУ не cака, Германија ќе го направи тоа

Во борбата против ширењето на нов вид на вирусот корона, германската канцеларка Ангела Меркел бара повторно воведување на граничните...

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

Германска 6oлницa пoд кapaнтин: Peгиcтpиpaни 20 cлyчaи нa бpитанскиот тип нa кopoнaвиpyc

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди...
- Advertisement -

Невообичаена и многу добро платена работа се нуди во Германија.

Имено, Германскиот воздухопловен центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето, кое трае 60 дена.

Од тие 60 дена, 30 одмараат во кревет, а надокнадата за учествувањето е 11.000 евра, пишува списанието Феникс.

– Но, тоа не е нужно лесна заработка. Не е само лежење и одмор – рече Андреа Нитче од ДЛР.

Учесниците на студијата мора да останат во кревет 30 дена континуирано, со главата во позиција малку пониска од нозете, или 6 степени.

„На мажите им е особено тешко“, објаснува Ниче. Студијата трае вкупно 60 дена, вклучувајќи две недели аклиматизација и две недели последователна нега.

Слично истражување е веќе спроведено во DLR. Тие се користат за истражување, кои контрамерки можат да се преземат против дегенеративните промени кај астронаутите.

Покрај строгиот одмор во кревет, треба да се симулираат ефектите на бестежинска состојба во вселената.

Учесниците мора да исполнат голем број барања. Тие мора да бидат на возраст меѓу 24 и 55 години, да имаат индекс на телесна маса или БМИ меѓу 19 и 30 и да бидат високи помеѓу 1,53 и 1,92 м.

Покрај тоа, апликантите треба да бидат ментално и физички подготвени и здрави.

Оние кои имаат само на ум пари, честопати не ги исполнуваат условите.

Latest News

(Фото) Стрaотна сообраќајка под надвозникот кај скопски Орман

Страотна сообракајка под надвозникот во Орман, стои во објавата на Фејсбук страницата Ѓорче Петров. Се надеваме нема повредени, внимателно возете...

More Articles Like This