September 27, 2020, 12:37 pm

СЕ БЛИЖИ КРЕШЕНДОТО: На три месеци пред избори случајот „Рекет 3“ експлодира во рацете на Заев и Филипче

Поврзано

Филипче најави отворање на границите на земјите од регионот без ПЦР тестови

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во регионот разговараат во еден момент да ги отворорат...

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

Најнова информација: Прес конференцијата е поместена за 13.15 часот Следете ја во живо прес конференцијата на која ќе бидат објавени...

Заев се откажа од Гоце: Можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото, Гоце Делчев не може да не двои

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се...
- Advertisement -

Случајот „Рекет 3“ тежок милиони евра експлодира во рацете на Зоран Заев и Венко Филипче на три месеци пред избори, реагира Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните не видоа ништо од новата клиничка болница во Штип, а сега гледаме и слушаме зошто. Постои сериозен сомнеж кој што се отвори во медиумите дека незавршувањето на клиничката болница во Штип е поврзано со нова рекетарска афера. Дали зад доцнењето на градбата, не стои рекетирање на македонски бизнисмени, преземање на домашна компанија со нејзино намерно туркање во стечај заради долг и потоа купување под реалната цена? Сето тоа е зачинето и со определувањето дополнителни буџетски средства, без казна за изведувачот иако длабоко доцни со реализацијата, што отвора можност и сомнеж за нови лукративни позадини. Деновиве министерот за здравство Венко Филипче побара од владата нови 7 милиони евра за изградба на клиничката болница во Штип, градба за која веќе втор пат и се продолжува рокот, без никакви последици кон изведувачот, истакнува тој.
Стоилковски вели дека изведувачот, грчката компанија „Интракат“, сега бара дополнителни пари од Филипче за болницата.

Филипче на истата компанија претходно и го продолжи рокот за една година за градба, без притоа да ги активира парите оставени како банкарска гаранција. Гаранцијата, всушност и не е на „Интракат“, туку гаранција од домашниот подизведувач „Бетон“ Штип. Филипче го продолжи рокот за градба на грчката „Интракат“, откако изведувачот го раскинал договорот со домашниот „Бетон“ Штип. Како што пишуваат медиумите, кој што остава 3,5 милиони евра гаранција за да добијат работата како подизведувачи, а „Интракат“ тие пари до министерството за здравство ги прикажува, ги поднесува како сопствена гаранција. Согласно ова, при прекинувањето на договорот меѓу „Интракат“ и „Бетон“ Штип, банкарската гаранција не важи – парите требало да бидат вратени на „Бетон“ Штип, а изведувачот да даде своја гаранција. Потоа требало да се распише нов тендер за подизведувач. Во спротивно, Филипче требал да го раскине договорот и да бара финансиски надомест од „Интракат“ за нанесена штета односно за незавршена работа. Наместо ова, Венко Филипче во 2018 година го продолжува рокот за градба со „Интракат“ до почетокот на 2020 година, а сега најавува нов рок до 2021 година. Притоа се најавуваат дополнителна исплата од 7 милиони евра за „Интракат“, со образложение – поголеми трошоци поради цели две години доцнење со реализација на изградбата на болницата, посочува Стоилковски.
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ порачува дека јавноста заслужува одговори, а обвинителството мора да преземе сериозни чекори кон расчистување на случајот, особено што медиумите за овој случај споменуваат актуелни министри, лице од семејството на Зоран Заев како посредник во изведувањето, како и други лица поврзани со активни судски предмети.

„Рекет 3“ е продолжение на „Рекет 2“ и на „Рекет 1“, и е само дел од севкупната криминално рекетарска активност на власта во заминување. Одговори и одговорност мора да има, порача тој.

Latest News

Зголемен бројот на пријави за забележани НЛО во САД

Оваа година е забележан раст на пријави за наводно здогледување на неидентификувани летечки објекти (НЛО) во американската сојузна држава...

МОНАХ ОД 120 ГОДИНИ: Апстиненцијата од cekc е клуч на долговечноста

Свами Сивананда е монах кој тврди дека е најстариот човек на светот. Во неговиот пасош е наведена 1896 година како година на неговото раѓање. Свами...

Полициски час во три града во Црна Гора поради КОВИД-19

Црна Гора воведува полициски час во три градови поради тешката ситуација со корона вирусот. Во Никшиќ, Беране и Андријевац од 28. септември до 12.октомври...

ДА СЕ НАЕЖИШ: Цепела дрва и се шокирала

Семејството Шакиќ од населбата Пискавица, доживеала благ шок при подготовката на дрвата за огрев. drvo-ogrev_1000x0 Всушност, кога домаќинката расцепила буков трупец во него на двете страни...

Шварц-Шилинг: БиХ е држава „невозможна за управување”, и се заканува распад

Дејтонскиот договор, потпишан пред две и пол децении, ја направи БиХ држава „невозможно да се управува”, отворајќи им пат на силите што не се...

More Articles Like This