August 14, 2020, 12:52 am

СЕ БРЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА НОВ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ: СДСМ брзаат да постават партиски ЈО пред локалните за да бидат покомотни во правењето на незаконитости на изборите!

Поврзано

Демир Далип: Охридскиот Рамковен договор е со „тесни рамки“ и не се применува за Египќаните

Рамковниот договор склучен во Охрид пред 19 години, според припадниците на етничката заедница Египкани е со „тесни рамки“...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв...

Нина Ангеловска да кaжe кoгa ги пoвлeклa пapитe од Еypocтaндаpд бaнкa

ВМРО-ДПМНЕ јавно ја повикува министерката за финансии Нина Ангеловска да го објави точниот датум на кој ги вади парите,...
- Advertisement -

СДСМ се нема подобрено во однос на тоа што беше пред 11 години, напротив дури има и влошување во нивниот однос. Тие сега ќе се обидат да создадат една атмосфера, клима, дека новиот Јавен обвинител ќе биде непартиски, независен, а всушност под плаштот на тоа замајување на јавноста ќе се протне класично партиско решение. Човек што ќе биде целосно послушен на Владата, на СДСМ, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по денешната посета на општина Бутел.

-Се брза за да се назначи јавен обвинител пред локалните избори за да бидат покомотни во правењето на незаконитости за време на локалните избори. Сосема е јасно дека тие планираат на овие избори да прават незаконитости, тоа веќе се гледа од некои чекори кои ги преземаат, а најмногу од брзањето да постават ЈО наводно независно, а всушност послушник на врхушката на СДСМ. Втората намера е тој да ги релаксира во однос на процесите кои се водат против нив и она што би можело да се води, затоа што во овие три месеци се направија толку незаконитости што исклучително им е важно што побрзо да назначат партиски јавен обвинител, вели Груевски.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This