СЕ БУДИ И ЈАПОНИЈА: Прв пат од Втората светска војна, Јапонија активираше 1.500 мариници за брзо делување!

Поврзано

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Во cyдиpи во Јужен Судан yбиeни најмалку 43 лицa

Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови...

Јапонија ја активираше својата прва едница маринци од Втората светска војна до денес, што е во спротивност со уставот на земјата, кој забранува војување

На церемонија на островој Кјушу во воената база „Сасебо“ активирани се 1.500 припадници на бригадата за брзо делување (АРБД), пренесе РТ.

Активирањето на маринците е последна одлука во низа, со цел зајакнување на војската, а основна задача на оваа единица е одбрана на оддалечените острови на југозападот на Јапонија.

Новата единица има вкупно 2.100 маринци, но се очекува тој број да биде зголемен на 3.000.

По Втората светска војна, во Уставот на Јапонија донесен е амандман со кој се предвидува забрана за војување, како и одржување на вооружени сили со потенцијал за одбрана.

Името на јапоснката војска е Јапонски сили за самоодбрана.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе во март најави дека има намера да направи ревизија на Уставот.

„Крајно време е да се направи уставна ревизија, што е задача уште од основањето на партијата“, истакна Абе.

Порастот на милитаризам во земјата доведе до протести на жителите, кои не се задоволни ниту поради присуството на американската база во Јапонија.

Актуелно

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење...

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата тераса успеал да украде 800.000...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

Повеќе вести