СЕ ВЖЕШТУВА АТМОСФЕРАТА НА БИХАЌКА: Жерновски контра Заев поради листите за пратеници!

Поврзано

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Зошто Македонија плаќа поскапа камата на кредитите од Србија?

Техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во гостувањето во телевизија Алсат истакна дека соседна Србија добила заем...

Серија критики од градоначалникот на општина Центар и поранешен претседател на ЛДП, партија сателит на СДСМ. Андреј Жерновски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека опозицијата не треба само да критикува туку и да нуди решенија. Во моменти кога се готват листите за изборите на 11 декември, кои традиционално ја вжештуваат атмосферата во СДСМ Жерновски вели дека опозицијата треба да даде добра кадровска понуда која ќе биде во согласност со времето.

Andrej-Zernovski2

„Кадровската понуда треба да биде соодветна затоа што како што поминуваат годините и како што созрева ова граѓанско општество и граѓаните сакаат да препознаат квалитет во понудата затоа што не е доволно, според мене, не е доволно да се биде само против некој туку треба да се биде и за оние што нудат промена треба да понудат нешто што е многу подобро од она што се случува во моментов“ – вели Жерновски

Изјавата на Жерновски доаѓа по најавите дека на листите на СДСМ ќе се најдат 6 активисти на Шарената револуција како и новиот член на раководството екс новинарот Мухамед Зекири, а за сметка на тоа, помалку пратеници ќе добијат општинските одбори но и помалите коалициони партнери, меѓу кои е и партијата на Жерновски.

Во серија изборни порази на СДСМ во партискиот врв може да се забележат едните исти ликови кои од еден во друг изборен циклус бележат се положи резултати.

По одложувањето на двата изборни термини за кои Заев тврдеше дека неговата партија имала подготвено програма која дури била и испечатена во огромен број примероци, Жерновски за Радио Слободна Европа открива дека од програмата нема ништо и дели совети како би требало таа да изгледа

„Убеден сум дек треба да има програмска понуда, платформска но и кадровска. Од програмската платформа во овој момент би издвоил три кои се основни. Треба да има понуда за ревитализирање на економијата, да се искорени сиромаштијата и да се врати во Македонија владеење на правната држава“ – вели Жерновски за РСЕ.

Иако Жерновски вели дека критиките се добронамерни и вложува максимални напори во изборот на зборови за тоа да не звучи премногу остро, во СДСМ на сите им е јасно дека имаат сериозен проблем со кадровската понуда. Прв пример е Радмила Шеќеринска која партијата и дала огромен број шанси, а таа во својата политичка биографија држи рекорди во изборни порази со огромна разлика. Од друга страна, дел од членството реагира на фактот дека Заев целиот партиски Конгрес го наполнил со струмичани и лица блиски до неговата политика, па оттука, на Бихаќка веќе не може да се разговара за демократско одлучување. Истовремено, лидерот со доаѓањето на власт си ги зголеми овластувањата, па сега, општинските одбори се комплетно маргинализирани. Дополнителен удар за нив ќе биде фактот што наместо тие, сега кандидати за пратеници ќе предлагаат СОРОС и разни невладини организации, иако целиот товар на изборите треба да го понесат токму општинските организации.
Но она што се чини најмногу го боли Жерновски е фактот дека СДСМ значително ќе го намали влијанието на неговата партија во Собранието, преку намалување на бројот на либерал-демократи кои ќе добијат пратеничко столче, а не се исклучува можноста на следните локални

Актуелно

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Поради полицискиот час петок е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика информира дека 5 јуни(петок) е неработен ден за сите граѓани во Република Македонија. Владата на Република Македонија на седницата...

ИСКОРИСТЕТЕ ГО ДЕНОТ: Вечерва почнува тридневниот полициски час

По зголемениот број новодијагностицирани случаи со Ковид-19 во земјава и за ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука да се воведе целосна...

Повеќе вести