СЕ ВЖЕШТУВА АТМОСФЕРАТА НА БИХАЌКА: Жерновски контра Заев поради листите за пратеници!

  • September 4, 2016

Серија критики од градоначалникот на општина Центар и поранешен претседател на ЛДП, партија сателит на СДСМ. Андреј Жерновски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека опозицијата не треба само да критикува туку и да нуди решенија. Во моменти кога се готват листите за изборите на 11 декември, кои традиционално ја вжештуваат атмосферата во СДСМ Жерновски вели дека опозицијата треба да даде добра кадровска понуда која ќе биде во согласност со времето.

Andrej-Zernovski2

„Кадровската понуда треба да биде соодветна затоа што како што поминуваат годините и како што созрева ова граѓанско општество и граѓаните сакаат да препознаат квалитет во понудата затоа што не е доволно, според мене, не е доволно да се биде само против некој туку треба да се биде и за оние што нудат промена треба да понудат нешто што е многу подобро од она што се случува во моментов“ – вели Жерновски

Изјавата на Жерновски доаѓа по најавите дека на листите на СДСМ ќе се најдат 6 активисти на Шарената револуција како и новиот член на раководството екс новинарот Мухамед Зекири, а за сметка на тоа, помалку пратеници ќе добијат општинските одбори но и помалите коалициони партнери, меѓу кои е и партијата на Жерновски.

Во серија изборни порази на СДСМ во партискиот врв може да се забележат едните исти ликови кои од еден во друг изборен циклус бележат се положи резултати.

По одложувањето на двата изборни термини за кои Заев тврдеше дека неговата партија имала подготвено програма која дури била и испечатена во огромен број примероци, Жерновски за Радио Слободна Европа открива дека од програмата нема ништо и дели совети како би требало таа да изгледа

„Убеден сум дек треба да има програмска понуда, платформска но и кадровска. Од програмската платформа во овој момент би издвоил три кои се основни. Треба да има понуда за ревитализирање на економијата, да се искорени сиромаштијата и да се врати во Македонија владеење на правната држава“ – вели Жерновски за РСЕ.

Иако Жерновски вели дека критиките се добронамерни и вложува максимални напори во изборот на зборови за тоа да не звучи премногу остро, во СДСМ на сите им е јасно дека имаат сериозен проблем со кадровската понуда. Прв пример е Радмила Шеќеринска која партијата и дала огромен број шанси, а таа во својата политичка биографија држи рекорди во изборни порази со огромна разлика. Од друга страна, дел од членството реагира на фактот дека Заев целиот партиски Конгрес го наполнил со струмичани и лица блиски до неговата политика, па оттука, на Бихаќка веќе не може да се разговара за демократско одлучување. Истовремено, лидерот со доаѓањето на власт си ги зголеми овластувањата, па сега, општинските одбори се комплетно маргинализирани. Дополнителен удар за нив ќе биде фактот што наместо тие, сега кандидати за пратеници ќе предлагаат СОРОС и разни невладини организации, иако целиот товар на изборите треба да го понесат токму општинските организации.
Но она што се чини најмногу го боли Жерновски е фактот дека СДСМ значително ќе го намали влијанието на неговата партија во Собранието, преку намалување на бројот на либерал-демократи кои ќе добијат пратеничко столче, а не се исклучува можноста на следните локални

Претходно «
Следно »