СЕ ДОГОВОРИЛЕ ЗА ИМЕ: Утврдивме една опција за името прифатлива за двете страни, истакнаа двајцата премиери

Поврзано

Мицкоски од Бутел: Ќе покажеме дека можело да се работи чесно и честито и дека Македонија може да биде една од најдобрите држави на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при денешното свое обраќање пред граѓаните во Бутел се заблагодари за се што граѓаните изминатите години...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја исправи свитканата кичма во меѓународните односи и килавата дипломатија, тоа го ветуваме во проектот „Обнова“

Со Бугарската декларација јавно се стравува дека може да има неповолни измени во преговарачката рамка, дури и таа е...

Цело СДСМ вклучено во случајот „Рекет“, Заев, Шилегов, Шекеринска, Мила……

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци...

Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција  денеска во Софија утврдиле една опција за името прифатлива за двете страни.

– Постигната е согласност за една опција за решение за спорот за името, која доколку биде прифатена од релевантните фактори во двете држави и се најде начин да помине во институциите, ќе биде официјално соопштена – изјави Заев на прес конференцијата што се одржа по завршување на средбата со Ципрас.

Според Заев, важно било да се потврдат успесите што министрите ги постигнале.

– Разгледавме неколку опции. Една од нив е решение прифатливо за двете страни. Сега треба да видиме дали тоа е возможно практично да се реализира, да помине во институциите на државата. Утврдивме дека една опција може да биде прифатлива за двете страни, но јас сум Зоран, мојот партнер е Алексис, и ние сме само луѓе. Мора да видиме како тоа ќе биде прифатено од релевантните институции во државите, опозицијата, претседателот – рече Заев.

Во одговор на новинарско прашање, тој рече дека се надева решение на спорот за името да се постигне сега зошто на крајот на јуни е Европскиот совет, а во јули има НАТО самит.

– Тоа е нашата желба, но, секако ако е возможно, ако не, ќе продолжиме и понатаму да бараме решение – рече Заев.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести