August 12, 2020, 1:15 pm

Се заострувaат мерките во Албанија, станува задолжително носењето на маси во затворен простор

Поврзано

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...

Нajгoлeм пpoцeнт од нoвoзaбoлeнитe и cмpтнитe cлyчaи имaaт кoмopбидитeти или ce нaд 60 гoдини

25,9 отсто од новозаболените со Ковид-19 и во периодот од 3 до 9 август се лица на возраст над...

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...
- Advertisement -

Во Албанија носењето заштитни маски и во затворени простории станува задолжително, изјави министерката за здравство Огерта Манастирлиу при посетата на Здравствен дом во Тирана, каде амбулантски се лекуваат пациенти заразени со Ковид-19, а нивната состојба ја следат матични лекари.

Таа исто така рече дека ќе бидат казнети сите оние лица кои нема да носат заштитна маска.

-Со одлука на Техничкиот комитет на експерти, онака како што тоа го направивме во јавниот превоз или активности со висок ризик, сега ќе бидат задолжителни за сите во затворен простор. Ќе биде една поголема одговорност на сите граѓани, да носат заштитни маски насекаде во затворено. Сите оние лица кои нема го почитуваат тоа ќе бидат казнети.Здравјето нема цена,посочи Манастирлиу.

Таа ги отфрли обвинувањата на опозицијата дека во земјата нема доволно тестови.

-Има доволно тестови и епидемолошката состојба се следи внимтелно.Апелирам до граѓаните да бидат посовесни во потувањето на препораките,рече таа.

Албанија има капацитет за правење до 500 тестови дневно.Засега не се дозволува тестови да се прават во приватни клиники.Најавено е отворање нова лабораторија со над илјада тестови дневно.

Послениот месец во Албанија секојдневно се регистрираат висики двоцифрени бројки а завчера за првпат беше регистрирана и троцифрена бројка. Дел од епидемиолозите бараат враќање на полицискиот час за викенд.

Latest News

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни...

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика при што се разгледувале и...

More Articles Like This