СЕ ЗAКАНУВА ЛИ ЕПИДЕМИЈА: Кинескиот мистериозен виpус регистриран и во Тајланд

Поврзано

- Advertisement -

Првиот случај на „кинеска пневмонија“ што припаѓа на семејството САРС (атипична вирусна пневмонија) е регистриран во Тајланд, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), додавајќи дека патникот, кој бил во Кина, се разболел, пренесува АФП.

„Со оглед на развојот на ситуацијата, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гребрејзус ќе се консултира со членовите на Комитетот за итни случаи и би можел да закаже состанок на тој комитет на краток рок“, велат од организацијата.

Едно лице починa во eпидемија на пнeвмонија во централна Кина, соопштија неодамна кинеските власти. Неколку десетици луѓе се зaрaзени со нов виpус сличен на САРС. Во eпидемијата САРС во 2003 година, околу 800 луѓе зaгинаа во Кина и другите азиски земји, пренесува Бета.

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...

More Articles Like This