СЕ ИСПОТЕПАА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Заев ветуваше дека откупувачите ќе се тепале за производството на земјоделците, на крајот земјоделците се испотепаа меѓусебе!

Поврзано

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

Низ социјалните мрежи се појави видео на кое продавачи на лубеници од струмичко се тепаат со стапови среде Прилеп. Деновиве цената на лубениците во струмичко се движи околу 3 денари за килограм и во желбата да се заработи повеќе, земјоделците се обидуваат своето производство директно да го продаваат во други градови во земјава.

Цената од 3 денари по килограм не е доволна за покривање на основните трошоци за производство по единица површина, поради што земјоделците бараат дополнителни мерки за да се покријат трошоците. Во недостиг на мерки од ресорното министерство, производители на бостан се оставени сами да се снаоѓаат во пласманот, каков што е случајот со овие продавачи на лубеници во Прилеп.

Во изминатот период сме сведоци на многу проблеми и разочарувања кај земјоделците. Во предизборната кампања на СДСМ, земјоделците добија многу ветувања за нивните производи, цена и пласманот на пазарите. Зоран Заев ветуваше многу реформи се до моментот кога дојде на власт и настапи со плејада антиреформи од кои едни од најпогодените беа земјоделците на праски, патлиџани и краставици, а сега и производителите на бостан.

Земјоделците се разочарани и огорчени од новата Влада и нивните празни ветувања. Зоран Заев во преизборната кампања истакна дека ќе обезбеделе натпревар помеѓу откупувачите, односно ќе донеле колку што е можно повеќе откупувачи за тие да се „тепале“ меѓусебно кој ќе плател повеќе, тој да го добиел земјоделското производство.

-Ветувам како идна Влада ќе ги отвориме пазарите кои што се затворени за Македонија : Русија, Белорусија, Украина , Молдавија , Блискиот Исток. Ќе ги унапредиме со Европската Унија и бившите Републики од СФРЈ за да обезбедиме конкуренција, натпревар помеѓу откупувачите. Да донесеме колку можеме повеќе од откупувачите овде. Да се тепаат, да се натпреваруваат кој ќе плати повеќе, тој да го добие земјоделското производство, изјави Заев.

Сепак, наместо откупувачите да се „тепаат“ меѓусебно, како што тврдеше Заев, сведоци сме дека земјоделcите се тепаат меѓусебно незадоволнi од откупната цена за нивните производи, каков што е случајот со откупот на бостанот. Од ветувањата на новата влада нема ни трага. Македонските земјоделци разочарано го фрлаат нивниот труд во отпад и безнадежно бараат помош од ресорното министерство да донесе мерки со кои ќе им се помогне.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести