May 16, 2021, 9:53 am

Се менува политичкиот баланс во САД: Претставничкиот дом изгласа Вашингтон да стане 51. држава

Поврзано

- Advertisement -

Мнозинството пратеници во Претставничкиот дом на американскиот конгрес, во кое демократите имаат мнозинство, гласаа за административниот округ на градот Вашингтон да стане 51-та американска држава, и покрај противењето на републиканците.

Републиканците се очекува да се обидат да ја блокираат иницијативата во Сенатот, каде се предвидува тешка борба со неизвесен исход, бидејќи и демократите и републиканците имаат 50 претставници во Сенатот, објави Ројтерс.

Републиканците се особено против овој предлог, стравувајќи дека претворањето на Вашингтон во сојузна држава трајно ќе им обезбеди на демократите двајца дополнителни претставници во Сенатот, пренесува Танјуг.

Latest News

Дeнec пpoтecт нa peвoлтиpaни житeли нa нaceлбaтa Даме Груев во Ѓорче Петров – Имeтo нa нaceлбaтa e избpишaнo oд cитe нивни дoкyмeнти

Денес, недела (16.05.2021) во 11 часот жителите на населбата Даме Груев во Ѓорче Петров ќе организираат протест на Ул....

More Articles Like This