СЕ МЕНУВА УСТАВНОТО ИМЕ: Следете ја седницата во живо

  • January 9, 2019

Иако најавена во 16 часот, седницата за усвојување на уставните измени и промена на Уставнотот име на Република Македонија започна во 17:10 часот.

Во салата се присутни 98 пратеници, откако пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата и се приклучи на протестите пред Собранието.

Седницата за која власта тврди дека има 2/3 мнозинство. опозицијата вели дека сеуште не се обезбедени доволно гласови.

Собраниска расправа по уставните амандмани!

Собраниска расправа по уставните амандмани!

Gepostet von infomax.mk am Mittwoch, 9. Januar 2019

Претходно «
Следно »