September 29, 2020, 10:45 am

СЕ ОГЛАСИ ВУЧИЌ ОТКАКО ПРИШТИНА ГИ УНИШТИ ПРЕГОВОРИТЕ: Kосовските Албанци немале ниту имаат намера да преговараат!

Поврзано

Германските медиуми му ја завршија кариерата на Борисов: Многумина Бугари имаат чувство дека живеат во мафијашка држава

Голем број Бугари сметаат дека живеат во мафијашка држава и ја обвинуваат ЕУ затоа што нејзините пари го стабилизираат...

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека...

Историски или не? Договорот од Преспа „изгубен во преводот“ по посетата на Мајк Помпео на Солун и Атина

Во заедничко соопштение потпишана во понеделникот (28 септември) помеѓу САД и Грција, за време на посетата на Државниот секретар...
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денес изјави дека со усвојувањето на Платформата косовските Албанци покажаа дека никогаш немале намера да преговараат, ниту планираат да преговараат во иднина, на што Србија ќе одговори со цврст, одлучен и сериозен став.


„Ќе ја зачуваме Србија и српските интереси и не се плашиме од нивните закани“, изјави тој по завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност и состанокот со третиот човек на американскиот стејт департмент, Дејвид Хејл, кој ги повика двете страни на воздржување од провокации.

Вучиќ посети дека поминаа 2149 дена од неформирањето на ЗСО, што беше единствена обврска на Приштина од Бриселската спогодба.

„Со оваа платформа покажаа дека не сакаат ниту ќе сакаат дијалог. Ние ќе се обидеме да го зачуваме мирот“, рече тој.

„Сакаме мир, компромис, но нема да прифатиме уцени и притисоци кои ќе не оддалечат од нашите национални интереси само затоа што некој го бара тоа од нас“, пренесува Танјуг.

Latest News

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

Разбра некој која е штетата за државата од набавката на Мерцедесот?

Универзитетскиот професот Жидас Даскаловски на Фејсбук по потврдата на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска прашува што се случи со...

More Articles Like This