Се огради од одговорност: ЕУ ќе дозволи употреба на руските и кинеските вакцини, земјите сами ќе сносат одговорност за послeдиците од нивната употреба

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...
- Advertisement -

Земјите од Европската унија ги имаат сите законски права да купат руска или кинеска вакцина, но во тој случај тие ќе ја сносат целата одговорност за последиците од нивната употреба, изјави портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, во Брисел.

„Европската комисија утврди портфолио на заедничка набавка на вакцини, што ги обврзува земјите учеснички во таа стратегија да не водат паралелни преговори со компании кои снабдуваат вакцини во рамките на тоа портфолио. Од правна гледна точка, земјите-членки на ЕУ имаат право да купуваат вакцини од производители кои не се дел од европскиот пакет за нарачка на вакцини“, објасни Мамер.

Мамер потсети дека постои „пан-европски процес на сертифицирање на вакцините, заснован на процедурите на Европската агенција за лекови, но исто така има и постапка што овозможува употреба на вакцината во итна ситуација, под услов целосна законска одговорност за последиците од овие вакцини лежат во земјите-членки на ЕУ. да се користи таа постапка.

„Ова овозможува набавка на вакцини кои не добиле дозвола за комерцијализација на пазарот на ЕУ од Европската комисија, врз основа на препораката на Европската агенција за лекови“, нагласи Мамер.

Австрија – руска вакцина само по одобрување од ЕМА
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека употребата на руската вакцина против корона вирусот „Спутник ние“ (Спутник V) ќе биде можна во Австрија доколку вакцината е одобрена од Европската агенција за лекови.

Според него, во тек се преговори со производители на вакцини од Русија и Кина, потенцирајќи дека тоа не се геополитички проблеми.

„Клучен факт е дали„ Спутник ве “ќе добие одобрение од Европската агенција за лекови“, рече австрискиот канцелар.
Да потсетиме, Унгарија и Словачка веќе ја одобрија руската вакцина против корона вирусот „Спутник Ве“ (Спутник V) на индивидуална основа, без да чекаат од Европската агенција за лекови да го издадат одобрувањето.

Претходно беше објавено дека Европската агенција за лекови (ЕМА) ја започна постапката за испитување на вакцината „Спутник ве“ (Спутник V) за нејзино последователно регистрирање.

Да потсетиме, Европската комисија склучи договори со западни компании за претходна нарачка на 2,6 милијарди дози вакцини од август минатата година. Од тие шест производители, тројца досега ги лиценцирале своите вакцини во ЕУ – „Фајзер“, „Модерен“ и „АстраЗеенка“ . Сите три компании започнаа да доставуваат вакцини до Европската унија, но во помали количини отколку што е предвидено во договорите заради проблеми со производството и логистиката.

Latest News

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

More Articles Like This