September 24, 2020, 6:55 pm

СЕ ОТРУЛЕ НА СВАДБА: 16 сватови од свадба во Штип пренесени на инфективна клиника

Поврзано

(Видео) Откриена лабараторија за kaнабиc во скопско Визбегово

На 24.09.2020 околу 15 часот, по претходно добиени оперативни сознанија на Единицата за нeдозволена трговија со дpoга-СВР Скопје,во с.Визбегово,...

(Видео) Полициска бpyтaлност врз Ромите?

На социјалните мрежи денес се појави видео на кое полициски службеници бpyтално претепуваат маж, за кој во објавата се...

Обид за силyвањe во Гpадски парк

На 23.09.2020 во 14.13 часот во Полициската станица Центар, 23-годишна девојка од Скопје пријавила дека во близина на фонтаната...
- Advertisement -

Шеснаесет лица од Штип, меѓу кои и едно дете, се хоспитализирани на Инфективното Одделение во штипската Клиничка болница, откако се затруле од храна. Станува збор за лица кои биле на три различни свадби, но во истиот угостителски објект. Според лекарите првите пациенти почнале да пристигнуваат минатата недела, по што продолжиле и во текот на наредните денови.

– Во неделата на Инфективното одделение јавени се неколку пациенти со симптоми на повраќање, проливи, малксаност, грчеви во стомакот, а истите се задржани во болницата. Наредните денови, исто така, три до четири пациенти се јавувале на Инфективното одделение со истите симптоми. До вчера нивниот број изнесува 16 пациенти, меѓу нив е и едно дете со истите симптоми и тоа е задржано на одделението, вели Марина Шуманска, портпарол на Клиничка болница-Штип.

Според направените анализи, кај 13 пациенти е констатирано дека причина за симптомите била салмонела.

Ова не е првпат во источниот регион да има колективно труење од храна. Првиот случај беше во една штипска фабрика, а вториот во рудникот Злетово во Пробиштип.(МИА)

Latest News

Пopaзително: Децата во Македонија може да постигнат само 56 проценти од својот човечки капитал, се вели во Извештајот за Човечки капитал

Децата во Македонија може да постигнат само 56 проценти од својот човечки капитал кога ќе пораснат, се вели во...

Повторно фатени во лaга: Направена пруга до Грција нe ја пуштaaт две години, а ветуваат и нова кон Албанија

Изградена пруга кон Грција две години чека да биде тестирана и пуштена во употреба додека се ветува изградба на нова пруга кон Албанија. Ова...

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Македонија…

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се лишeни од cлобода. Во вечерашната дебата...

Менкиноски до Маричиќ: Сте препишале програма од фaшиcтичkа партија

Претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони Менкиноски во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, му порача на министерот за правда Бојан Маричиќ...

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот на аеродромот беа објавени на...

More Articles Like This