November 25, 2020, 2:39 pm

СЕ ПЕРАТ ОД ОДГОВОРНОСТ: Филипче и портпаролката на СДСМ Кузеска го oбвинијa министерот Чулев заради новите големи бројки на зaрaзeни

Поврзано

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што...

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не...
- Advertisement -

Симултана акција на портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска и министерот Венко Филипче, кои координирано удрија во кудење на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Верувале или не – но Чулев бил виновен за новите огромни бројки заразени во Македонија. И Филипче и Кузеска координирано ја амнестираат владата и вината ја насочуваат само и единствено кон единствениот минситер од опозицијата кој повеќе пати им даде пример, као всушност, треба да си ја работат работата.

Истовремено, едниот од Илинденска бр. 2, а другиот од екс Бихаќка упатија несоновани и крајно партиски и политикантски обвинувања на адреса на министерот за внатрешни.

„Со своето неодговорно и несериозно однесување за време на кризата со коронавирусот, Наќе Чулев го загрози јавното здравје и денес сите ги чувствуваме последиците од таквиот неодговорен однос,“ обвини Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

Денеска, додаде таа, за жал стигнувала сметката за неказнувањето и неработата на Чулев, а таа се гледала преку бројот на заразени регистрирани денеска?! Според неа, затоа биле потребни избори и нова Влада и Собрание со полн легитимитет од граѓаните.

„ На државата и се потребни институции со полн капацитет кои ефикасно ќе се справат со последиците од актуелната пандемија, но и ќе бидат подготвени за новиот бран кој по сите најави се очекува наесен“, кажа Кузеска.

Паралелно, координираната акција на Илинденска бр. 2 заедно со Кузеска ја тераше Филипче, кој изјави дека загрижува тоа што граѓаните не ги почитуваат препорачаните мерки за носење маски и дистанца, а има и прекршувања на решенијата за изолација и движење надвор од карантинот, има групни собирања, како и несоработка со епидемиолозите, давање лажни податоци и адреси за да не им се достават решенија за изолација. Тој рече дека ќе има посилни контроли , а од МВР побара поголема ажурност и санкционирање, обвинувајќи го со тоа во партиски занес министерот Чулев.

Вистината, сепак,е дека нивната неодговорност и лошо справување со кризата се виновни за се, на страна и олабавувањето на мерките. Целата финта на СДСМ е вака да се создаде слика за наводна потреба од нови институции кои доаѓаат по избори.

Во превод, и покрај 52 заболени и 4 мртви денеска, се што СДСМ и Заев сакаат се избори, ништо друго и не ги интересира.

Latest News

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што...

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се обезбедуваат клиниките во Скопје, поголемите...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел,...

Според 3aeв, Југocлавија била винoвнa за лoшитe односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. Гоце Делчев...

More Articles Like This