СЕ ПОЈАВИ И ДИГИТАЛЕН KOPOHАВИPУC: Дигитален „kopонавиpус“ kpаде податоци од корисници на интернет

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Дигиталниот коронавирус може да украде податоци од паметен телефон или компјутер, а експертите констатираа дека станува збор за малверот „емотет“, кој е создаден за крадење на финансиски податоци.

Хакерите ја искористија паниката поради новиот коронавирус кој направи хаос ширум целиот свет. Експертите за интернет-безбедност забележаа брзо ширење на малициозен софтвер (малвер) наречен коронавирус, кој се шири преку мејлови.

Во пораката која првично се појави во Јапонија, но е закана за целиот свет, пишува дека регионот е заразен со коронавирусот и ги повикуваат корисниците да го преземат документот, во кој наводно ги пишува мерките за превенција од заразата.

По преземањето на документот, жртвата која че се обиде да го отвори, се појавува порака која вели дека форматот на документот не е поддржан и дека истиот мора рачно да се прегледа. Ова е клучниот момент во кој, по дозволувањето на пристапот, се инсталира малвер со кој хакерите добиваат пристап до приватните податоци на корисникот кој „паднал“ на мамката.

Прочитајте и… Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача
Дигиталниот коронавирус може да украде податоци од паметен телефон или компјутер, а експертите констатираа дека станува збор за малверот „емотет“, кој е создаден за крадење на финансиски податоци.

Надлежните кои го индентификуваа софтверот ги предупредија корисниците шрум целиот свет да бидат внимателни при отворање на пораки од непознати испраќачи, но и при отворањето на пораки од луѓе кои ги познаваат доколку пораки изгледаат сомнително.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести