СЕ ПРОДАВААТ ДРЖАВНИТЕ ЕЛЕКТРАНИ: Хидро и термоцентралите, водните богатства, турстички комплекси во сопственост на ЕЛЕМ оди на продажба!

Поврзано

Нина ги навpeди продавачите: Ако не барате фискална и не скенирате – продавачот ќе ги земе вашите пари за себе

Министерката за финансии Нина Ангеловска, објавувајќи фотографија како скенира фискална сметка во локал во некое од планинските подрачја на...

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...
- Advertisement -

Советникот за енергетика на македонскиот премиер Зоран Заев, од неодамна и српски и македонски државјанин Александар Обрадовиќ веќе остварил контакти со голем број компании ифондови коишто се заинтересирани да ги купат македонските енергетски капацитети, пишуваат медиумите во регионот.

Многу е можно набрзо да се случи најголемата деловна измама во последната деценија на Балканот, бидејќи една од најголемите македонски компании е државната енергетска компанија Електрани на Македонија (ЕЛЕМ), којашто е сопственик на сите термо и хидроцентрали, на рударско енергетскиот комплекс РЕК Битола, акумулациските езера Мавровско, Дебарско, Козјак и Тиквешко. Компанијата што ќе го купи ЕЛЕМ, ќе стане сопственик и на многу други објекти, административни, туристичко-угостителски објекти, односно луксузни хотели во зимските центри во Македонија но и во странство, коишто се сопственост на компанијата, пушува порталот на алабански јазик portalishkupi.tk.

Практично, продажбата на ЕЛЕМ претставува продажба на профитабилен монопол, преку кој идниот сопственик ќе ја добие позицијата самиот да одлучува кога и како ќе капацитети ќе работат, што значи и дека самиот ќе ја формира цената на струјата на македонскиот пазар. Таквата позиција му олеснува на советникот на премиерот Заев, споменатиот Обрадовиќ, што поскоро да дојде до потенцијалните купувачи, се оценува натаму во написот

Според сознанијата на медиумите во опкружувањето, Обрадовиќ бил во интензивни преговори а веќе и остварил контакти со компании од Русија и од Европа, а ЕЛЕМ претставува добра понуда и за пензиски фондови и за арапските инвестициски фондови.

 

 

Според европската регулатива, производството и преносот на електричната енергија мора да бидат одвоени, односно не може да имаат ист сопственик. Оваа регулатива е главниот аргумент на Владата на македонскиот премиер Заев , којашто му отвора пат за подажба на ЕЛЕМ, а и на МЕПСО, но експерите сметаат дека имајќи предвид дека компаниите имаат монополска улога во земјата, вкупната вредност на двете компании е поголема од 3 милијарди евра, пишува натаму portalishkupi.tk

Само ЕЛЕМ се проценува на повеќе од 2 милијарди евра, така што со банкарски кредит поренцијалниот купувач би станал сопственик на 51 отсто од компанијата за малку повеќе од милијарда евра. Со компанјата новиот сосптвеник ќе добие во наследство и 4.800 вработени, односно ја купува најмоќната компанија во земајта. Во Македонија во моментов е спроведена либерализаца само на нисконапонската мрежа, коај веќе е во сопственост на австриски ЕВН од пред повеќе од десет години.

Изминатите четири месеци во Македонија се води широка дебата околу приватизацијаа на ЕЛЕМ и либерализацијата на електроенергетксиот пазар, а граѓаните бурно реагираа на моното зголемување на цената на струјата по продавањето на капацитетите. Сепак, тоа не го обесхрабри советникот Обрадовиќ, бидејќи тоа би бил бизнис на кариерата за поренешниот директор Електропривреда на Србија. Провизијата којашто би ја заработил Обрадовиќ од продажбата на државаната нергетска компанија се проценува дека ќе биде меѓу 10 и 30 милиони евра

 

Кој е Александар Обрадовиќ?

Александар Обрадовиќ, поранешниот директор на ЕПС, које беше сменет во март минатата 2016 година поради махинаци во ова јавно претпријатие, требаше да биде главен директор на ЕЛЕМ. Обрадовиќ беше сменет од позицијата во ЕПС по низата афери, меѓу кои и непочитување на владините мерки за штедење и купување два луксузна автомобила од марката „ауди“.

Како што претходно пишуваа медиумите, Заев покрај сопственикот на рекеташкиот српски весник Курир, Александар Родиќ, во кампањата за преземање на премиерската функција го ангажирал и Обрадовиќ, кој според македонските медиуми му била ветена челната позиција во ЕЛЕМ. Иако роден во Белград и нема никакви врски со Македонијал, на Обрадовиќ Министерството за внатрешни работи по итна постапка позитивно муго реши барањето за прием во македонско државјанство. Во орбазложението на одлуката, МВР се повикува на члено 11 од Законот за државјанство, во кој е наведено дека лице може да се стекне со статус на државјанин на Република Македонија ако тоа претставува посебен научен, економски, културен и спортски национален интерес.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Навистина „танцувале со ѓaвoлoт“, потврден кластерот „Градиште“

На три лица кои за продолжениот илинденски викенд присуствувале на журките во Охрид, им е потврден новиот коронавирус, јави...

(Видео) Продолжува xaocoт во САД, „Aнтифa“ го нaпaднa пoгpeшното соседство

Толпа на протестантите во Америка, попознати како Антифа одлучија да нападната приграско маало во САД, но направија погрешен чекор, бидејќи овие момци не се...

Нов ckандал, еве зошто пocкапува струјата

Откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи да се покачи цената на струјата за 7,4 % проценти, тензиите во јавноста не се смируваат. Ова покачување...

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање...

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот на светот”- Jeбел Фихрајн. Станува збор...

More Articles Like This