СЕ СКАРАЛ СО НАУМ-ОТЕЦ БОРО ОТКРИВА ЗОШТО Е РАСЧИНЕТ: Одбив да пишам дека македонските светители се словенски, како одмазда ми ја рушат црквата

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Му забраниле да врши свештенска дејност и му ја рушат црквата која сам ја гради, бидејќи не сакал во своите житија македонските светители да ги напише како словенски, тврди за Алфа телевизија Отец Боро Милчев од струмичкото Ново Село. Вели последниве четири години трпи закани од владиката на струмичката епархија, митрополит Наум, кој важи за близок до екс премиерот Зоран Заев, а пред три години ја повика бугарската црква да стане црква мајка на МПЦ. Вчера струмичката епархија соопшти дека тој добил забрана за вршење свештенска дејност бидејќи не го почитувал редот и уредбите на парохиската дејност и на диво почнал да гради црква кај Смоларските водопади.

-Јас имав голем притисок во последно време од новиот владика што го назначи полтронот на Наум, Живорад, мислам дека му е презиме Цветковиќ, татко му од Куманово е. Ми сугерираше, ми напоменуваше, ми се закануваше македонските светители во последните томови ноември, декември, да ги ставам како Словени. Дури имаше допис да не се печатат последните томови до Европа 92, документирано од струмичката епархија. Закани имам од Наум и од Јаков, изјави Милчев.

Отец Боро потенцира дека заканите не доаѓаат само од црквата, туку и од политичкиот врв на власта. Поради ситуацијата во која се наоѓа, неговото семејство избегало од Македонија.

-Семејството ми е избегано во Белгија и јас ќе одам, затоа што имам многу закани од власта, и секој ден во Обвинителството ме викаат, изјави Милчев.

Од струмичката епархија нагласуваат оти не само што не го почитувал редот, туку и венчавал во приватни домови.

-Неприфаќање на одлуката од надлежниот Архиреј за поставување во парохија бр. 151 од 30.08 2019 година. Отпочнување на градба на параклис на државно земјиште без никаква дозвола и согласност на надлежниот Архиреј, ниту пак од надлежните општински власти а за кое веќе има одлука за рушење. Исто така и за неканонско венчавање за време на првата недела од Великиот пост, соопштуваат од струмичката Епархија.

Отец Боро Милчев вели ќе продолжи со својата мисија, но книгите сепак ќе мора да ги објави во странство, а не во Македонија.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести