СЕ СЛУШААТ РАФАЛИ: Вучиќ се обрати преку телефон од барикадите, рафали се слушаат во селото Бања

Поврзано

Инцидeнти во Грција поради новиот закон за собири, штрaјкови и дeмонстрации

Со 187 гласа „за“, од Нова демократија и Движење на промена и Грчко решение и 101 глас „против“, грчкиот...

Света Софија ќе станува џамија!

Турскиот Врховен суд најверојатно утре ќе донесе одлука дека пренамената на црквата Сфета Софија во Истанбул во музеј во...

Вучиќ: На пpoтecтите yфpлен кpиминaлeн и стpaнски фактор

Синоќа бевме сведоци на најбруталниот политичко насилство во последните неколку години, рече пред малку во своето обраќање пред јавноста...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денес се обрати преку телефон на мештаните на Бања, српска енклава во општина Србица на Косово, во која не можеше да пристигне откако ветераните на УЧК поставија барикади на патиштата јужно од Ибар

Вучиќ се обрати преку телефон, додека стоел на пат каде го застанала патрола на КПС и му оневозможила премин кон Бања, а мештаните го слушале преку разглас.

Рекол дека му е жал што приштинските власти го спречиле да дојде во нивнтото сео.

Поединци меѓу насобраните, вознемирени од ситуацијата и рафалите кои се слушале по целото село во текот на ноќта и изутрината, не ги криеле солзите.

„Ве молам да се држите, ќе помогнеме колку што можеме“, рекол Вучиќ.

„Се надеваме дека ќе се видиме во подобра прилика. Ви посакувам здравје и се најдобро за вашите семејства“, рекол Вучиќ.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести