September 28, 2021, 11:43 am

Се тестира од врата до врата: Кинеските власти вознемиpeни поради враќањето на Koвид 19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кина пријавува нови случаи секој ден, но се верува дека скоро сите луѓе се заразени во странство.

Јужниот кинески град Гуангжу затвори една населба и им нареди на своите жители да останат дома денес за да се спроведе тестирање на коронавирус од врата до врата, откако зголемувањето на инфекциите ги вознемири властите. Гуангжу е деловен и индустриски центар со 15 милиони луѓе, објави 20 нови инфекции во текот на минатата недела, што е мала бројка во споредба со илјадници индиски дневни случаи, но тоа ги вознемири кинеските власти кои веруваа дека ја имаат епидемијата под контрола, пренесува АП.

Денес, Државната комисија за здравство пријави два нови локално пренесени случаи во Гуангжу и 14 во други делови на земјата за кои беше најавено дека доаѓаат од странство.

Се верува дека повеќето од најновите инфекции во Гуангжу се поврзани со 75-годишна жена на која и е дијагностициран индиски вид на вирус на 21 мај, објавија државните медиуми. Повеќето од заразените во тој град биле во контакт со неа или од исто домаќинство.

Денешната наредба на властите во Гунажу да останат дома се однесува на жителите на пет улици во областа Либан во центарот на градот, а отворените пазари, градинки и центри за забава се затворени.

Рестораните исто така беа спречени да работат во затворени простории, а основните училишта се префрлија на часови преку Интернет.

Latest News

Пpoтeчe вaлкaнaта виcтинa зa Меланија – ceмejcтвото Тpaмп нa чeкop oд ckaндaл нa дeцeниjaтa?

Поранешната портпаролка на Белата куќа, Стефани Гришам, која во текот на четирите години поминати во администрацијата на Трамп главно...

More Articles Like This