September 19, 2020, 4:09 pm

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Поврзано

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли,...

Живковски со предупредување: Доколку во најбрз можен рок не биде повлечен ваквиот предлог ДУП, ќе ги радиkaлизиpame пpoтecтите

ВМРО-ДПМНЕ, односно Општинскиот комитет Кисела Вода, денеска го организира овој протест со цел да го изразиме нашето незадоволство и...

Дали Јанкулоска ќе бара одложување на затворот за да се грижи за детето?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која Врховниот суд и ја потврди затворската казна од четири години...
- Advertisement -

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор од кабинетот на претседателот, но и лично од министерката за одбрана, ама оттаму молк – ниту потврда ниту негирање до овие вести.

Ова уследи откако во јавноста, пред само 3 дена во албански медиуми, излезе информацијата дека СДСМ има намера да ја предложи токму Шеќеринска за прва жена претседател на Собранието. Министерката не ја демантираше оваа вест. Ваквиот тек политички практично значи дека ако таа е решението за спикер, тогаш премиерот би бил од албанската заедница. Целата оваа комбинација не е прифатлива од помалите партнери во колаицијата „Можеме“, меѓу кои врие заради начинот на кој Заев ги „вози“ преговорите во обид да направи мнозинство за Влада.

Во меѓувреме дел од албанските партии повторно со уцена до Заев. Алијансата за Албанците би прифатила да влезе во новата Влада заедно со ДУИ, но само доколку мандатар биде Насер Зибери.

„Формирањето на Влада е игра на бројки, нормално, ние сме кажале, ако мандатар е Насер Зибери, ние ќе го поддржиме. Ако не, сите други комбинации кадешто би се нашле со некого со одредени програмски точки и принципи на добро владеење, тука сме да помогнеме и доколку можеме да направиме 61 пратеник без ДУИ“, рече Таравари.

Аријанит Хоџа од Беса пак вели дека ако Заев направи Влада со сите албански партии, тој ќе инсистира Беса да замине во опозиција.

ДУИ преговараат со сите, не откриваат специфични детали, туку само информации за средбите од општ карактер.

Шпекулации има и дека ВМРО-ДПМНЕ се пред прагот на договор со Алтернатива, но потврда за ова од партии нема.

Од партијата на Мицскоски велат дека течат преговори за нова влада.

Како што веќе рековме, работиме на обезбедување на мнозинствово Собранието. Во однос на средбите со албанските партии, во моментот кога ќе сереализираат, односно кога ќе треба да се реализираат ние ќе ја известимејавноста. Не би навлегувал во детали, вели Димче Арсовски – портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и понатаму преку соопшенија прават влада.

СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат.

Преговорите меѓу партиите течат, но официјален договор се уште нема. Остануваат уште 5 дена до истекот на рокот кој го има Пендаровски за да го додели мандатот за формирање влада.

Latest News

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

Девојка физичко нападната во Скопје

Вчера во 16.50 часот во СВР Скопје, В.М.(29) од Скопје пријавила дека во 16.15 часот на ул.„Никола Киров Мајски“ била физички нападната од непознато...

More Articles Like This