October 1, 2020, 10:15 am

Сe cпpeмa ли Кинa зa Трeтa Свeтскa вojнa?

Поврзано

Полицијата ја расипа роденденската забава на 10 годишно девојче, ги пријавил соседот

Полицијата во Шкотска се појави на роденденската забава на 10-годишно девојче, откако сосед го пријави нејзиното семејство затоа што...

Наместо транcфep за Грција, капитенот на Ермениja замина во вojна пpoтив Aзербejџан

Капитенот на ерменската фудбалска репрезентација, Вараздат Харојан реши да и помогне на својата земја во вojната со Азербејџан, фудбалскиот...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...
- Advertisement -

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец – покрај ветувањата да се де-ескалира конфликтот.

Индиските медиуми ги цитираат одбрамбените извори- потврдени со комерцијално достапна сателитска снимка.

Како што наведуваат тие; „Голем број на војници и опрема се собира во Акаши Чин регионот на окупираниот Тибет.“

Тука во Мај првпат имаше крвава битка со железни шипки и пендраци помеѓу граничните полицајци, што доведе до смртта на 20 Индиски војници и неспецифиран број на Кинески војници.

Тензиите се сеуште на високо нивои пократ тоа што двете страни се согласија да се повлечат од претходно окупираните региони.

„Кина собира војска во голема бројка. Ние исто донесовме голем број на војници во Ладах секторот. Преговорите се одолговекуваат очигледно и се чини дека Кина намерно го прави тоа“ изјави официјален владин извор од Индија.

Latest News

Полицијата ја расипа роденденската забава на 10 годишно девојче, ги пријавил соседот

Полицијата во Шкотска се појави на роденденската забава на 10-годишно девојче, откако сосед го пријави нејзиното семејство затоа што...

Наместо транcфep за Грција, капитенот на Ермениja замина во вojна пpoтив Aзербejџан

Капитенот на ерменската фудбалска репрезентација, Вараздат Харојан реши да и помогне на својата земја во вojната со Азербејџан, фудбалскиот дрес го смени со војничка...

Медицинска сестра по грешка му вбризгала дезинфициенс на пациент, човекот починал во болницата

Хрватот Антун Топлак (62) почина откако по грешка во болница место физиолошки раствор, му бил вбризган дезинфициенс. Трагичниот инцидент се случил во болницата во...

Филипче со порака до родителите, учениците и образовните работници

Филипче со порака до родителите, учениците и образовните работници Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните...

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година. Како што претходно најавија тие бараат настава со физичко...

More Articles Like This