СЗО бара поocтри мерки во европските земји

Поврзано

Пановски пpeдупрeдува: Бoлниците се гнездо за вирусот, брисови да се земаат на отворено

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...

(Видео) Дедо од Делчево тврди дека нашол лек за коpoнавирусот

Седумдесетгодишен маж од Делчевско поставил патоказ на патот меѓу Делчево и Штип за луѓето полесно да дојдат до лекот...
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на корона вирусот којшто за прв пат беше откриен во Велика Британија, јавува Би-би-си. Директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге рече дека потребни се поостри мерки за „израмнување на стрмната вертикална линија“ на зголемениот број на случаи во некои земји.

Тој додаде дека сега веќе 22 земји од Европа пријавиле оти имаат заболени лица на ковид-19 од новиот сој, оквалификувајќи го ова како „алармантна ситуација“.

Инаку, британските власти на крајот од декември лани излегоа со проценка дека новиот сој на корона вирусот се шири околу 70 отсто побрзо, но тоа не значи дека тој е и повеќе опасен за оние лица што ќе бидат инфицирани со него.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This