СЗО: Возете велосипед, здраво е

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

Десетмина пратеници во Косово заразени со коронавирус

Владејачкиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК на денешната седница на Собранието побара промена на собранискиот деловник, со цел да...

Да не се политизира со одлуките за повторно отворање на училишта

Светската здравствена организација соопшти денеска дека одлуките за повторно отворање на училиштата не треба да бидат политички, туку дел...
- Advertisement -

Светската здравствена организација на Светскиот ден на велосипедизмот порача луѓето повеќе да ги вртат педалите.

„Возењето велосипед е добро за сите нас:
Како и сите форми на физичка вежба, тоа помага да се одржува балансирана тежина и заштитува од срцеви болести, напади, дијабетес и некои видови канцер. + го подобрува менталното здравје и благосостојба“, порача СЗО на својот профил на Twitter.

Во април 2018 година Генералното собрание на Обединетите нации го прогласи 3 јуни за Светски ден на велосипедизмот

Latest News

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управуван...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

More Articles Like This