СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни места, бидејќи секаде постои ризик од пренесување на коронавирусот, а со маските би можело да се помогне во намалувањето на ширењето на оваа болест.

Во своето ново соопштение, поттикнато од доказите од студиите спроведени во последните неколку недели, СЗО истакна дека заштитните маски се само една од низата алатки што може да го намалат ризикот од пренесување на вируси и не треба да даваат лажно чувство на заштита.

Шефот на организацијата, Тедрос Аданом Габриезус, рече: „Со оглед на еволуирачките докази, СЗО ги советува владите да ја охрабрат општата јавност да носи заштитни маски таму каде што физичкото дистанцирање е тешко, како на пример во јавен превоз, во продавниците или во другите ограничени или преполни средини.“

„Ние ги советуваме владите да ги охрабрат жителите да носат маски. Поточно, нека носат маска од ткаенини, односно немедицинска маска“, рече Марија ван Керхове, техничк водич на СЗО за коронавирус, во интервјуто за „Ројтерс“.

Сепак, останува загриженоста дека заштитните со себе носат и ризик фактор – вклучувајќи го и поттикнувањето на луѓето да заборават на другите мерки, како што се социјалното растојание и миењето на рацете.

Г – дин Тедрос додаде: „Нашето соопштение објаснува и како безбедно да се користи маската. Луѓето може потенцијално да бидат заразени доколку ги користат рацете за да ја прилагодат маската или постојано да ја симнуваат и ставаат, без да ги чистат рацете.“

Сево ова започна само еден ден откако владата на Велика Британија објави дека заштитните маски ќе бидат задолжителни во јавниот превоз.

извор: independent.co.uk

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This