October 27, 2021, 5:01 am

СЗО ги oбвини бoгaтитe зeмjи зa пpoдoлжyвaњe нa пaндeмиjaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) ги осуди богатите земји за складирање на вакцини против коронавирус, лекови и заштитна облека, додавајќи дека неуспехот правилно да се распределат овие ресурси доведе до појава на нови инфекции oд KОВИД-19 низ целиот свет.

Двајца од водечките епидемиолози на СЗО упатија прашања и одговори за време на сесијата на еден од каналите на организацијата во социјалните медиуми.

СЗО постојано ги критикуваше глобалните нееднаквости во вакцинацијата против КОВИД-19 од почетокот на имунизацијата минатата зима, засилувајќи ги повиците за поправедна дистрибуција на вакцините во земјите со ниски примања, откако неколку развиени земји веќе имунизираа поголем дел од нејзиното население и неодамна дури и почна да даваат „бустери“.

„Ова не е само нефер и неморално, туку и ја продолжува пандемијата“, рече Марија ван Керхове од СЗО. „Резултатот е дека луѓето умираат“.

СЗО претходно побара од богатите земји на 4 август да престанат да ги зголемуваат дозите најмалку два месеци и да ги пренасочат вишокот вакцини кон посиромашните земји со надеж дека до крајот на септември ќе се вакцинираат 10% од населението на секоја земја.

Организацијата, исто така, постави рок во декември за вакцинација на 40% од светската популација.

Во САД, каде 53% од населението го заврши циклусот на вакцинација, веќе се дадени засилувачки дози на повеќе од 1,3 милиони луѓе. Во ЕУ, 57% од населението е целосно вакцинирано, а „бустер“ дози се даваат во Франција и Велика Британија, според ОН.

За споредба, во Африка, само 3% од населението е целосно вакцинирано против КОВИД-19, а 26 земји на континентот дистрибуираа помалку од половина од вкупните вакцини, според СЗО.

Со оглед на моменталното ниво на вакцинација, СЗО тврди дека скоро 80% од африканските земји нема да можат да имунизираат 10 проценти од нивната популација до крајот на месецот.

Во Соединетите држави, каде што Центарот за контрола и превенција на болести известува дека повеќе од 62% од населението примило барем една доза од вакцината, распределбата на засилувачка доза на „Фајзер“ може да започне веќе на 20 септември.

Белата куќа соопшти дека претседателот Џо Бајден донирал повеќе од 110 милиони вакцини од 500 милиони дози што вети дека ќе ги донира на речиси 100 земји во развој во јуни.

Сепак, според CЗО, развиените земји заостануваат во снабдувањето со доволно вакцини, упати за лекување и заштитна облека за целосно справување со вирусот.

„Реториката изгледа добро кога станува збор за споделување и правда“, рече д -р Мајк Рајан, главен службеник за итни случаи на СЗО.

„Во пракса, сепак, некои земји ги складираат овие производи и тие не се споделуваат“.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This