СЗО ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ: Зaштитнитe маски да се носат и на јавни места

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

САД го регистрираa најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на земјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антиkорона-програми се зголемија, а...

Властите зaгрижени, во Конго се шири eбола

Еболa се шири во Демократска Република Конго со скоро 50 познати случаи низ регионот по должината на границата со...
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) им препорача на владите да го поттикнат населението да носи маски на јавните места каде што постои ризик од трансмисија на коронавирусот. Ажурираните препораки следуваат по резултатите од студиите спроведени во последните неколку недели.

Со оглед на податоците, СЗО им советува на владите да ја охрабрат јавноста да носи маски во случај кога е тешко да се одржи физичка дистанца, како на пример во јавниот превоз, продавниците и во затворени и многу посетени места, изјави генералниот секретар на СЗО, Тедрос Гебрејесус.

Претставничката на СЗО Марија ван Керхов изјави дека од оваа меѓународна организација ги советуваат властите да ги поттикнат луѓето да носат маски во јавност.

Им советуваме на владите да го поттикнат населението да носи маски. Поточно, нека носат маски од ткаенина, значи немедицински маски“, изјави Керхов во интервју за новинската агенција „Ројтерс“.

СЗО претходно сметаше дека не постојат доволно докази дека и здрави луѓе би требало да носат маска. Таа препорачуваше медицинска заштитна маска да носат само оние кои се болни или се грижат за други болни луѓе.

На светско ниво, досега има 6,7 милиони заразени со коронавирус, а починале речиси 400.000 луѓе.

Latest News

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ,...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност и услови за краткотраен дожд....

Десетти парламентарни избори, петти предвремени

Граѓаните на Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените парламентарни избори ќе бидат 23-то...

More Articles Like This