October 29, 2020, 12:45 pm

СЗО: Нeкoи дpжaви имaaт пpoблeм со нaбaвкa на вakцинa за ceзoнcки гpип

Поврзано

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

“Aмaзoн” пpeд пpaзницитe ќe вpaбoти 100.000 ceзoнcки paбoтници

Американската компанија Амазон соопшти дека врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските...
- Advertisement -

Некои земји од северната хемисфера имаат проблем со набавка дополнителни вакцини за грип, заради поголемата побарувачка, но здравствените работници и постарите треба да бидат приоритет во случај да снема, објави Светската здравствена организација во петокот.

Додека стручњаците предупредуваат на двојна можност од епидемија на корона вирус и грип, СЗО препорачува вакцинација против сезонски грип за да се спречи преполнување на болничките капацитети.

Но, се чиони дека некои земји немаат доволно вакцини за сите, наведува СЗО.

„Некои земји имаат проблем со набавката на дополнителни вакцини“, рече за новинарите во Женева Ан Моен, шефица на одделот на СЗО за одговор на грипот, но не ги именуваше земјите.

„Кој има вишок вакцини, нека нѝ јави“, рече таа полушеговито.

Во случај да снема вакцини приоритет треба да имаат пет групи луѓе, здравствените работници и постарите, трудниците, луѓе со хорнични заболувања и децата.

Повеќето земји 9-12 месеци унапред набавуваат вакцини за следната сезона на грип, а некои производители може да го зајакнат производтвото во последен момент, согласно побарувачката, но постојат лимити.

Моен вели дека во моментот многу помалку вируси на грип циркулираат на јужаната хемисфера, како резултат на социјалното дистанцирање и и ограничените патувања.

„Ако се повтори сличен образец и на северната хемисфера, може да имаме помалку заразени“, додаде таа.

Latest News

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави...

Не се тестираше, а доби позитивен тecт… И мојот сосед исто: Приказни кои кружат по социјалните мрежи за Koвид-19

Што стои зад приказните за Ковид-19 што кружат на социјалните мрежи?! На социјалните мрежи во Хрватска се шират приказни дека луѓето добиваат позитивен резултат без...

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата...

Teшкa cooбpaќajкa вo Скопје: Дpжaвjaнин нa Косово ce здoбил co тeшки пoвpeди

Во сообраќајка во Скопје, повреден бил државјанин на Косово кој со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, вчера во 08.35 часот било...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен...

More Articles Like This