December 4, 2021, 6:32 pm

СЗО предупредува: Следува зима со 700.000 починати

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Канцеларијата на СЗО за Европа, соопшти дека голема е можноста 53 земји од светот до пролет да се соочат со уште 700.000 починати пациенти од Ковид-19.

Од таму додаваат дека бустер дозата треба да биде приоритет за најранливите категории на граѓани.

Денес, состојбата со Ковид-19 во Европа и Централна Азија е многу сериозна. Ни се заканува опасна зима, но не треба да губиме надеж, бидејќи сите ние, владите, здравствените власти,поединци,можеме да превземеме конкретни мерки како би ја стабилизирале пандемијата, соопшуваат од СЗО Европа.

Latest News

Последно обраќање на Меркел: Што изјави канцеларката по 16 годишно владеење?

Германската канцеларка на заминување Ангела Меркел повика на солидарност во борбата против ширењето на коронавирусот и уште еднаш апелираше...

More Articles Like This