October 18, 2021, 2:50 am

СЗО: Реалниот број на cmpтни случаи од kopoнавирус во светот далеку повисок од официјлниот број

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Официјалниот број на смртни случаи поврзани со пандемијата „ковида-19“ веројатно е „значително намален“, споредено со реалната бројка на терен, објави во петокот Светската здравствена организација (СЗО), тврдејќи дека е можно глобално од шест до осум милиони смртни случаи да се поврзани со пандемијата.

Презентирајќи ги годишните статистички податоци, СЗО процени дека најмалку три милиони луѓе починале од ковида-19 минатата година, или 1,2 милиони повеќе од евидентираните.

Агенцијата на ООН проценува дека 3,4 милиони смртни случаи до мај оваа година може да бидат директно поврзани со пандемијата „ковид-19. Тие веруваат дека бројот може да биде два до три пати поголем, па објективна проценка може да биде шест до осум милиони мртви.

Проценката вклучувала случаи на непријавена смрт од ковида-19, како и лица кои починале поради недостаток на болнички капацитет и епидемиолошки ограничувања.

Официјалниот број на починати вештачи ја намалува на болеста, се наведува во соопштението.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This