September 26, 2020, 2:49 pm

СЗО: Се очекува втор пocмртонoceн бран на kopoнавиpус инфekции оваа зима

Поврзано

Се пojaви пpвиoт гpaд кoj имa кoлeктивeн имyнитeт нa кopoнaвиpycoт

Се појави првиот град во светот кој има стекнато колективен имунитет на коронавирус. Научниците велат дека имаат докази дека градот...

Мeдицинcкa cecтpa од бoлницaтa вo Охрид пoчинa oд Koвид-19

На 49-годишна возраст почина медицинската сестра Дијана Димоска вработена во општата болница во Охрид. Како што информираат од болницата...

Кopoнaтa ги ocиpoмaши: Кpaлcкoтo ceмeјcтвo e вo зaгyбa 40 милиoни фyнти

Поради мерките за ограничување, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор,...
- Advertisement -

Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф“, д-р Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација во Европа.

Клуге ги предупреди земјите што почнуваат да ги олеснуваат своите ограничувања, дека сега е „време да се подготват, а не да слават“. Претставникот на СЗО истакна дека тоа што бројот на случаи на Ковид-19 во земји како Велика Британија, Франција и Италија почнува да се намалува, не значи дека пандемијата завршува. Епицентарот на европскиот појава сега е на исток, при што бројот на случаи се зголемува во Русија, Украина, Белорусија и Казахстан, предупреди тој.

– Државите треба да го искористат ова време мудро и да почнат да ги зајакнуваат системите за јавно здравје, како и да градат капацитети во болници, одделенија за итни случаи и интензивна нега. Сингапур и Јапонија сфатија рано дека ова не е време за славење, туку време за подготовка. Скандинавските земји го прават истото – тие не исклучуваат втор бран, но се надеваат дека тој ќе биде локализиран и тие ќе можат брзо да го надминат, изјави тој. Клуге предупреди дека вториот бран може да се совпадне со појава на други заразни болести.

– Јас сум многу загрижен за можноста за двоен бран – наесен може да имаме втор бран на Ковид-19 и друг сезонски грип или сипаници. Пред две години имавме 500.000 деца кои немале своја прва вакцина против сипаници, додаде Клуге. – На почетокот на овој месец, на шпанското население му беше дозволено спортување надвор за првпат во седум недели, а рестораните во некои делови на Германија повторно се отворија. Во Франција, на луѓето повеќе нема да им требаат дозволи за патувања за да објаснат зошто си заминале од дома. Но, во отсуство на ефикасно лекување на вирусот или вакцина, според Клуге, секоја блокада мора да биде придружена со строги мерки.

Latest News

Во нoeмвpи нoвa cтpaтeгиja зa peгиoнaлeн paзвoj

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските...

Во пocлeднитe дeceт години во Македонија е нaмaлeнa cmpтнocтa од кapдиoвacкyлapни зaбoлyвaњa

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, денеска во Градскиот парк кај Школка го одбележаа Светскиот ден на срцето, кој секоја година се...

Спopeд Филипчe зaceгa нeмa дa имa нoви pecтpиктивни мepки

По иницијалното зголемување на бројот на случаи со ковид-19 состојбата повторно се стабилизира, затоа засега нема да има нови рестриктивни мерки, рече денеска министерот...

(Видео) Pacипaн тeлeфoн во Bлaдa – Bлaдинaтa пpoгpaмa нa Зaeв нeycтaвнa?

Расипан телефон во Владата, премиерот зборува едно, неговите владини колеги друго. Дали Зоран Заев напишал неуставна владина програма? Според него, вработувања по етнички клуч...

(Видео) Bиcтинcкa чyдoтвopбa: 25 гoдини ce кpиeл вo пeштepa – Koгa видeлe штo пpaви, ocтaнaлe без збopoви

Уметникот Ра Полет поминал 25 години така што секој ден сам одел во пештерата од песочен камен во Ново Мексико и го поминувал времето...

More Articles Like This