August 12, 2020, 2:03 pm

СЗО со нови насоки за евидентирање на смртнocта од Koвид 19

Поврзано

Пapиcкиoт мapaтoн oткaжaн пopaди пaндeмијaтa на кoрoнaвиpyc

Организаторите на парискиот маратон решија да не го одржат натпреварот оваа година заради пандемијата на коронавирус. Натпреварувањето првично требаше да...

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се...

Во Кина се пojaви нов пocмртнocен виpyc од Koвид 19- cмpтнocта е 30 проценти, се пренecува од чoвeк на човек?

Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус....
- Advertisement -

Пациентите што ќе починат од инфаркт, дури и кога брисот за ковид-19 им е позитивен, не треба да се водат како смртни случаи како последица на ковид- 19. Ова го пишува во водичот на Светската здравствена организација што го добиле неодамна директорите на повеќе скопски клиники за тоа како се класифицира што е смрт предизвикана од ковид-19.

Во упатството пишува дека луѓето што се позитивни на Ковид 19 може да починат како последица на други заболувања или состојби, меѓу кои и инфаркт и дека ваквите случаи не би требало да се водат како ,,смрт предизвикана од ковид-19”.

Истиот принцип во упатството се препорачува и за оние што починале во сообраќајни незгоди, а чии брисови биле позитивни за коронавирус. Досега во земјава, пациентите што починале во сообраќајки, а за кои посмртниот брис покажал позитивен резултат, беа водени во статистиката на починати, исто како и случаите каде смртта е последица на самоубиство.

Досега во земјава се регистрирани 341 смртен случај од коронавирус. Само последната недела, според статистиката што ја објавува Министерството за здравство, починале 55 лица. Неделата пред тоа пак, пријавени биле вкупно 57 смртни случаи од 10 градови. Најголемиот дел од нив биле на возраст над 60 години, вкупно четириесет и двајца. Од починатите, 55 биле хоспитализирани, а двајца починале во вонболнички услови. Коморбидитети се регистрирани кај 44 починати лица.

Latest News

(Видео) Aдeми одгoвори на прашањето што ги мaчи сите – Што ако на училиште дете се зapaзи од Koвид 19?

Министерот за образование на денешната прес-конференција говореше за опциите кои ги разгледува министерството кога станува збор за почеток на...

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот...

Пapиcкиoт мapaтoн oткaжaн пopaди пaндeмијaтa на кoрoнaвиpyc

Организаторите на парискиот маратон решија да не го одржат натпреварот оваа година заради пандемијата на коронавирус. Натпреварувањето првично требаше да се одржи на 5 април,...

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се резултат на увезени пакувања со...

Во Кина се пojaви нов пocмртнocен виpyc од Koвид 19- cмpтнocта е 30 проценти, се пренecува од чoвeк на човек?

Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус. Инфекцијата се пренесува преку крлежи,...

More Articles Like This