СЗО: Тpeбa дa ce зaбpaни пpoдaжбa нa диви живoтни нa пaзapитe

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Од СЗО препорачуваат воведување строги мерки кога е во прашање продажбата на месо од диви и егзотични животни на отворените пазари низ светот. 

Потеклото на коронавирусот, поради кој сме во пандемија повеќе од една година, беше лоцирано во пазар во Вухан каде се продаваше супа од лилјаци. Поради ова, од СЗО сметаат дека и во иднина ќе треба да бидеме повнимателни со купување улична храна, особено поради фактот дека вирусите мутираат и дека за неколку години сосема друг сој на коронавирус може да се појави и да ја предизвика истата опасност. 

„Животните, особено дивите животни, се извор на повеќе од 70 проценти од сите нови заразни болести кај луѓето, од кои повеќето се предизвикани од нови вируси“, се наведува во соопштението.

Апелот на СЗО следуваше по заедничката студија на СЗО и Кина за потеклото на Ковид-19, објавена во извештај минатиот месец, во кој се наведува дека пазарот на кој се продаваат и живи и мртви животни е веројатно изворот на пандемијата.

Секако, тие не сметаат дека овие пазари треба да се затворат, туку да се поработи на воведување стандарди и услови во кои може да се оствари продажба на овој тип на производи. 

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This