September 24, 2021, 7:32 pm

СЗО: Bakцинaтa нa Модерна ce aнaлизиpa зa итнa yпoтpeбa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вакцината на американската компанија Модерна по нова анализа на стручниот тим на Светската здравствена организација (СЗО) би можела да се најде на списокот на препарати за итна употреба.

– Техничко советодавно тело спроведува нова анализа на вакцината на Модерна и се очекува одлука за четири дена, изјави портпаролот на СЗО, Кристија Линдмаер.

СЗО досега одобруваше итна употреба за вакцини на Фајзер, Астра Зенека и Џонсон и Џонсон.

Latest News

(Видео) Лавата yништи сѐ пред себе: Еваkyирани уште три града на Канарските острови

Властите на шпанскиот остров Ла Палма наредија евакуација на градовите Тахуја, Таканде де Абахо и делови од Таканде де...

More Articles Like This