СЗО: Haд 420.000 нoви cлyчaи нa Koвид-19 вo изминaтитe 24 чaca

Поврзано

- Advertisement -

Повеќе од 420.000 нови случаи на коронавирус се потврдени ширум светот во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на инфекции достигна 113,07 милиони, објави Светската здравствена организација (СЗО) во својот дневен билтен денес.

До денес се пријавени дури 113.076.707 случаи на коронавируси и 2.512.272 смртни случаи поврзани со Ковид-19 низ целиот свет. Бројот на потврдени случаи се зголемил за 420.491 во изминатите 24 часа, а бројот на смртни случаи се зголемил за 10.939, пренесува Тасс.

Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци дадени од земји.

Јужна и Северна Америка сочинуваат повеќе од 44 проценти од новите случаи КОВИД-19 пријавени во СЗО во изминатите 24 часа (187.378 случаи). Европа е на второ место (163.763 случаи), следена од регионот на Источен Медитеран (30.978).

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This