October 29, 2020, 10:55 am

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Поврзано

Cocтojбaтa co Koвид-19 во Дебар мнoгy cepиoзнa

Општинскиот оперативен штаб (ООШ) на Дебар, со кој раководи градоначалникот Хекуран Дука, на денешната средба откако ја разгледа епидемиолошката...

Добра вест од Чешка: Се намалува бројот на новозaболeни од ковид-19

Паѓа бројот на новозaболени од koронавирус во Чешка. Во последните 24 часа регистрирани се нови 12.977 позитивни случаи што...

Hapko-кapтeлитe вo Мексико пpaвaт “пapтaли”: Пpoнajдeни 59 тajнo зaкoпaни тeлa

Остатоците од 59 тела беа откриени во тајно ископани јами во државата Гуанахуато во централен Мексико, кој бележи голема...
- Advertisement -

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот на СЗО во Европа, Ханс Клуге, за време на средбата со рускиот премиер Михаил Мишустин.

На почетокот на состанокот, Клуге, меѓу другото, го пофали говорот на рускиот претседател Владимир Путин на седницата на Генералното собрание на ООН за обезбедување поддршка на Светската здравствена организација.

Кажете му на претседателот дека имате и лојален пријател во Европската канцеларија на СЗО во Копенхаген, му рече Клуге на Мишустин.

Тој додаде дека ова е негова прва посета на Русија како регионален директор.

Тоа е знак на мојата силна посветеност за проширување на соработката со Русија на национално, регионално и глобално ниво, вклучително и промовирање на руски јазик и задолжително промовирање на огромна работа за вакцината против вирусот корона Спутник V, рече Клуге.

Да потсетиме, првата вакцина против вирусот корона беше регистрирана во Русија во август.

Претходно, заменик-градоначалникот на Москва, Анастасија Ракова, објави дека на 9 септември започнала доброволната вакцинација против вирусот корона во руската престолнина како дел од фазата на пост-регистрација (трета) на тестирање на руската вакцина.

Latest News

Peгиcтpиpaни 879 пpeкpшoци зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe

Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие...

3aвpши зaд peшeтки: O6винeтo лицe зa двe извpшeни paзбojнишвa во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став...

(Фото) Ужac во Франција: Eдeн y6иeн и нeкoлкy пoвpeдeни вo нaпaд кaj цpквaтa Нотр-Дам вo Ница

Ужас ја потресе Франција утринава откако најмалку едно лице го загуби животот, додека неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина...

Cocтojбaтa co Koвид-19 во Дебар мнoгy cepиoзнa

Општинскиот оперативен штаб (ООШ) на Дебар, со кој раководи градоначалникот Хекуран Дука, на денешната средба откако ја разгледа епидемиолошката состојба со Ковид-19, во општините...

Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и го отстапи микрофонот за пеење

Новиот претседател на српското Собрание, Ивица Дачиќ денес на седницата на Собранието службено и го предаде микрофонот за пеење на претставничка од помладата генерација. Откако...

More Articles Like This