СИБИРСКА ТИГРИЦА ВЛЕГЛА ВО СЕЛО ЗА ДА ,,ПОБАРА ПОМОШ“: Имала проблем со забите

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Тигрица им пркосела на своите инстикти и влегла во селото за да побара хумана помош за голем проблем со забите и непцата. Реткиот предатор, еден од околу 500 сибирски тигри кои живеат во снежното природно живеалиште во источна Русија открил куќа и легнал на тремот. Овие големи мачки вообичаено ги избегнуваат сите контакти со луѓето, но било јасно дека исцрпеното и ослабено животно повеќе не можело да јаде и му е потребна итна стоматолошка помош.

Галина Цимано која живее во далечниот Солонцови, 6.300 километри источно од Москва објаснила како нејзиниот сосед на крајот од селото ја пронашол големата мачка пред неговата врата во раните утрински часови: „Алексеј Хаидејев наиде на тигар на неговиот трем. Сакал да излезе во дворот тоа утро, но вратата била блокирана од нешто. Почнал да ја турка вратата и го слушнал тигарот како рика. Тој се вртил внатре и ги викнал службите за итни случаи.“

Експертите за тигри се сигурни дека предаторот барал човечка помош како очајно последно средство. Тимот за итни случаи му дал седативи на животното и истото било пренесено во центар за рехабилитација во селото Алексевка. Таму специјалистите заклучиле дека животното е старо 10 години и е тигрица која има акутен проблем во вилицата.

„Тигрицата се однесуваше сосема смирено, како да очекуваше помош.“, изјавил Сергеј Арамилев, директор на центарот Амур Тигар. Животното било исцрпено и немало заби на горната вилица. Сега специјалистите сакаат да го подобрат општото здравје на тигрицата за да може подоцна да ја издржи потребната операција.

https://www.youtube.com/watch?v=A4xqNYohm54

 

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести