СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: Дожд, грмотевици и силен ветер во најава за силно невреме!

  • May 20, 2017

Силен ветер, грмежи и дожд вечерва го зафатија Скопје најавувајќи силно невреме

 

7893-nevreme_6a2b_1000x1000

Ваквата промена ја прогнозираше и УХМР, од каде што предупредуаат на силни електрични празнења и невреме.

Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни маси, претежно од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи и со засилен ветер и силни електрични празнења. Локално процесите ќе бидат застапени и во форма на невреме, особено во јужните делови на земјава се очекува да наврнат изобилни количини на воден талог, особено в недела и во вторник.

Можна е и појава на невреме со град и со засилен ветер и силни електрични празнења. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер, што ќе предизвика намалување на дневната температура за 5 до 7 степни.

Се препоарачува во случај на невреме и насилни електрични празнења:
– да не се престојува на отворен простор,
– стадата животви да се раздвојуваат на помали групи,
– на отворен простор да не се разгова на мобилен телефон,
– како и да не се носат метални предмети,
– најдобра позиција при силни електрични празнења се
свиткување на телото или лежечка позиција.

Претходно «
Следно »