СИЛЈАНОВСКА ВОДИ И КАЈ МЛАДИТЕ: Младите даваат најголема поддршка за професорката Силјановска Давкова но и за ВМРО-ДПМНЕ

Поврзано

Заев е човекот кој што лаже кај ќе стигне, го промени името на оваа држава, воведе двојазичност и тргуваше со историјата

Носителот на листа во изборната единица 4 на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николски на својата фејсбук страница сподели видео каде што...

Состојбата е алaрмантна, нови 199 зaболeни и осуммина пoчинати во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи...

Јолевски – Ги повикувам иceлeниците кои се во Македонија да излезат да гласаат

Престојните парламентарни избори се единствена шанса за изправување или продолжување на правецот во кој се движи Македонија. Изборот на...

Гордана Силјановска Давкова ужива најголема поддршка кај граѓаните, покажуваат резултатите од најновата анкета на „Маркет вижн“ спроведена по барање на Пресинг ТВ.

Најголема доверба таа има од Македонците.

Споредбено со старосни групи, односно возраста на испитаниците, за професорката ќе гласаат најголем дел од младите лица во земјава.


Граѓаните на возраст од 18 до 29 години, на претстојните избори ќе гласаат за Силјановска Давкова. Гласот за неа ќе го дадат 3,4% од нив, а за Пендаровски ќе гласаат само 1,9% од испитаниците. Од оваа возраст Блерим Река ќе добир поддршка од 1,3%.

На следната старосна граница, односно испитаниците на возраст од 30 до 39 години, Силјановска Давкова исто така има најголема доберба. Од нив, за професорката ќе гласаат 2,8%, за Пендаровски 2,5%, а за Река 2,4.

Кога станува збор за партиите, младите се повеќе наклонети кон ВМРО-ДПМНЕ, отколку кон СДСМ.

Актуелно

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар...

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на пример, Зоран Шапуриќ од ДИЗ...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

Повеќе вести