Силјановска: Да не манипулираме, државјаните на Македонија во странство се попишуваат таму каде што живеат, а не овде

Поврзано

Нашето cyдство го среди, па сега и грузиското: Груби се понудил да ја coветува Грузија за реформи во пpaвосудството

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка...

Чистка во СДСМ: Конгрес во недела, ќе се бираат нови членови на Централниот одбори нов заменик-претседател

Претстојниот изборен Конгрес на СДСМ, закажан за 16 мај во недела, ќе се одржи по дититален пат поради ситуацијата...

Нелоски: Пендаровски покажа слабост и немање конкретен став, очигледно дека притиcokoт од Заев е преголем

Пендаровски ја покажа својата слаба позиција и немање на конкретен став, притисокот на Зоран Заев е преголем и...
- Advertisement -

-Во најцитираната Регулатива 763 од 2008 година, првиот член вели дека треба да се организира попис на 10 години. Но, вториот член кажува што треба да се попишува и вели – население, национално, регионално и локално. Понатаму, вообичаено живеалиште, каде што нормално се поминува денот и одморот и ноќта. И трето, што значи вообичаено живеалиште и кој се попишува. Оние кои што живеат надвор најдолго до 12 месеци и странците кои што се внатре најмалку 12 месеци. Државјаните во Франција на пример, државјанин на Македонија кој што живее во Франција таму се попишува и тоа е статистика. А во Македонија тоа не е статистика туку, тоа е политика. Бидејќи во Македонија тој може да учествува во изборите ама неможе во резидентното население, рече од собраниската говорница пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска- Давкова.

Оваа власт предлагаше да нема претставници на дијаспората во парламентот. Значи постои изборен принцип кој што е дискриминаторски, посочи Сиљановска-Давкова .

-Да не манипулираме. Нерезидентното население, значи државјаните на Македонија надвор не се попишуваат според Регулативата, туку таму каде што живеат. Значи вие промовирате политика, а ние бараме статистика, рече Сиљановска-Давкова.

Latest News

Извecтyвaњe oд ЈСП: Hoв вoзeн peд пoчнyвajќи oд yтpe – eвe штo тpeбa дa знaeтe

ЈСП информира дека од утре, среда (12.05.2021 година), јавниот превоз ќе сообраќа без временски ограничувања, а билетарниците и центрите...

More Articles Like This