СИЛЈАНОВСКА ДО ЗАЕВ: Не се оди во Брисел на ,,Титаник”

Поврзано

(Фото) ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАЉУБИ?: Еве со кого најпознатиот македонски шоумен го поминува времето во карантин

Изминатите денови најпознатиот македонски шоумен објави неколку фотографии на својот Инстаграм профил, на кои се гледа дека друштво во...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

Да излеземе на овие избори, од една страна за да избереме некому кому му веруваме, ама и од друга страна за да им покажеме дека народот ги видел coголени, дека видел дека не можат ништо да направат, порача вечерва пред кавадарчани Гордана Силјановска Давкова.

-Единстената реформа што ја направија е реформата на нас, реформата на Македонија. Ѝ го сменија името, а сега чекорат кон промена на идентитетот. Никој нема право на таква промена. Никој не го одбрал името ниту на АСНОМ, ниту претходно. Името било нешто природно, нешто природно, нешто неизбежно. Оти Македонците постоеле како нација и пред да постои државата Македонија. Значи таа немала избор, можела само да го земе она што ѝ го дала нацијата, рече Силјановска Давкова.

Таа додаде и дека Македонија и граѓаните ќе си го најдат европското место и ќе ги препознаеме европските стандарди овде во Македонија.

-Не се оди во Брисел на „Титаник“, а нивната власт е власт на „Титаник“. Иако велат дека имаме сидро што нè влече долу, имаме каде да се вратиме, оти тоа сидро е коренот на нашата Македонија. Ако немате корен, не може да има дрва, не може да расте македонското дрво, кое тие сакаат да го иcyшат. Нема да им успее, рече Силјановска Давкова.

Дрвото ќе расцвета, додаде, кога ќе има предвремени избори и на нив ќе победат оние кои никогаш нема да ја заборават Македонија.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -