November 28, 2020, 2:45 am

Силјановска: “Македонија cпopeд Уcтaв е coцијaлнa дpжaвa, а благодарение на Владата за жал и социјален случај”

Поврзано

Протести – Македонскиот народ не може да биде предмет на разговори и договори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Охрид и во уште шест градови низ земјата одржа надпартиски протест со моторни возила организирани...

Маричиќ потврди дека разговараат за „многу прашања“ со Бугарија

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ изјави дека целосно стои позади премиерот Заев и неговите искрени намери во отворање на...

Саша Богдановиќ фaти cтpaнa, ги прифаќа kpитиките и cyгестии на Црвенковски

За писмото на поранешниот претседател на државата, но и претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски и неговиот повик партијата да...
- Advertisement -

Гордана Силјановска Давкова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница на дебатата за ребаланс на Буџетот посочи дека не е точно дека не е време за капитални инвестиции, туку напротив доколку има тие ќе дадат резултат.

Деновиве читам што препорачуваат најголемите светски експерти и економисти. Па дека ми е омилен Јозеф Штиглиц го читам и што вели тој, а читам што вели нобеловецот Кругер. И тие се враќаат на депресијата американска 29-32 година и велат дека ова е време за некој лик како Рузвелт. Новиот договор се однесува на капитални инвестиции и затоа ме чуди логиката на луѓе од економијата кога мислат дека толку е кусо времето потребно да се справиме со страшниот пожар наречен КОВИД-19. Велат нема време за капитални инвестиции. Значи напротив се вели дека ваквите кризни моменти се време за капитални инвестиции бидејќи тие ќе дадат резултат, значи не е точно дека не е ова време за такво нешто. Се бара во нашиот претседател и во нашиот премиер некој нов Рузвелт или некој кој ќе поседне по Нов договор, истакна таа.

Силјановска во своето обраќање рече дека за жал Република Македонија е социјален случај каде пензионерите, стечајните работнице, самохраните мајки законски треба да се заштитат.

Уставот вели Македонија е социјална држава, за жал е социјален случај. И сега напамет ми паѓа онаа фантастична бројка од 5 милиони евра во приватните клиники, принудени биле луѓето бидејќи не можеле во јавното здравство, дали тоа значи дека во новиот закон кој го усвоивме се сеќавате на измената дека ќе може и таму да се лекуваат луѓето, дали ќе партиципирате во покривањето на овие трошоци или е тоа само повторно реторика, додаде таа.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This