Силјановска: Ниту еден меѓународен стандард не зборува за државјани на една држава кои се надвор подолго од 12 месеци

Поврзано

Албанската опозиција објави три можни сценарија – стpaв од попрeчување на предлог законот за државјанство

Утре во Собраниската комисија за одбрана и безбедност на дневен ред се очекува да се најде предлог законот на...

Јакимовски: Бугарите ги даваат државјанствата на Македонци за да ги притиснат тие луѓе за да кажуваат дека се Бугари

Бугарите ги даваат државјанствата на Македонци за да ги притиснат тие луѓе за да кажуваат дека се Бугари, а...

Стојановски: Мицкоски е ноќна мора за СДСМ, тој е најголема опacност за Заев

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски на гостувањето на телевизија 24 рече дека владеачкото мнозинство не смее да се вади...
- Advertisement -

Гордана Сиљановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа во врска со пописот вели дека не може да зборуваме за статистички процес, доколку во законот нема правни гаранции за тоа. Таа рече дека демократијата значи точно утврдени правила, а неизвесен резултат. Како пример го даде законот за попис во Хрватска. Нашиот попис има неизвесни правила.

„Само тие дома се жители, а тие надвор се жители на друга зема, а имаат и македонско државјанство. Нивното попишување не гледам со каква цел би било, зошто таму имаат образование, здравствено осигурување, пензија и се друго. Ниту еден меѓународен стандард не зборува за државјани на една држава кои се надвор подолго од 12 месеци, зошто тие влегуваат во пописната маса надвор.“ – истакна Сиљановска Давкова.

Сиљановска Давкова истакна дека мора да се попишат оние кои имаат живеалишта, а кај нас ќе се попишуваат лица на привремена работа и престој.

Latest News

Голем пожар кај Треска, пожарникарите барале асистенција од полиција

Пожар избил попладнево околу 17 часот во комплексот Треска. Горело ѓубриште, трева и суви гранки, информира за КУРИР командантот...

More Articles Like This