СИЛЈАНОВСКА ОД НЕГОТИНО: Ако продолжи вака, ќе шетаат по Македонија со контроли дали сме ги тргнале спомениците

Поврзано

(Видео) Исправете ги нeправдите, ставете му крај на kpиминалот на Заев и СДСМ: Нов видео спот на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ објави нов видео спот преку кој ги повикува граѓаните да излезат да гласаат на 15 јули и да...

Мицкоски: Првата битkа ја добивме, следи втората, одлучувачката

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на средба со граѓаните во скопска Гази Баба рече дека веќе не...

Директорот на Клиника за неврологија позитивен на коронавирус

Доктор Иван Барбов, директор на Клиниката за неврологија е позитивен на тестот за коронавирус, и се наоѓа во домашна...

Ова во своето обраќање во Неготино го истакна Гордана Силјановска Давкова. Таа ги потсети присутните на еден текст од нејзиниот грчки колега.

Еден мој колега во момент на искреност во Солун напиша: „Ние Грците успеавме во поновата историја да сториме нешто што никој не успеал – да го редизајнираме идентитетот на соседот, на нивните предци, но и на нивните идни генерации. Да ја смениме нивната историја, нивната култура“. Тоа е искреност од грчка страна. Но, нашиот премиер и оние околу него велат дека сме го зајакнале идентитетот, рече Силјановска Давкова додавајќи дека ако продолжи вака ќе ни се случи да шетаат по Македонија со контроли и да гледаат дали сме ги симнале, дали сме ги тргнале спомениците кои на секој чекор ги гледаме, артефактите од античкото минато.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести